Epidemia a bezpieczeństwo pracy na budowach

15.09.2020

Jednym z niewielu pozytywnych efektów epidemii koronawirusa jest spadek liczby wypadków przy pracy. Dotyczy to zarówno budownictwa jak i innych sektorów gospodarki. Można więc przypuszczać, że wiele zastosowanych w 2020 roku środków bezpieczeństwa pozostanie z nami również po pandemii.

 

Fot. stock.adobe / Rawf8

 

Jak wynika z miesięcznego monitoringu polskiego rynku budowlanego publikowanego przez firmę badawczą Spectis, w drugim kwartale 2020 r. w sektorze budowlanym odnotowano 635 wypadków przy pracy, co oznacza imponujący 37% spadek w porównaniu z drugim kwartałem 2019 r.

 

Co istotne, tak znaczącą poprawę bezpieczeństwa pracy na budowach udało się osiągnąć przy jednoczesnym utrzymaniu wartości zrealizowanych robót budowlanych na poziomie z roku ubiegłego. Wygląda na to, że wprowadzony przez wykonawców reżim sanitarny na budowach, np. ograniczenie do niezbędnego minimum bezpośredniego kontaktu pracowników, sprawdza się bardzo dobrze.

 

Na niewątpliwie pozytywne dane cień rzuca jednak szczegółowa struktura wypadków. Za redukcję liczby niebezpiecznych zdarzeń na budowach odpowiadają bowiem jedynie wypadki lekkie (615 urazów, co oznacza spadek o 383 przypadki w ujęciu rocznym). W stosunku do II kw. 2019 r. nieznacznie (z 16 do 20) wzrosła natomiast liczba wypadków ciężkich i śmiertelnych.

 

Polecamy:

Jeżeli chodzi o redukcję liczby wypadków przy pracy, budownictwo nie jest wyjątkiem – spadki odnotowano także w innych sektorach, a w całej gospodarce redukcja wyniosła aż 46% (9,9 tys. w II kw. 2020, wobec 18,5 tys. w II kw. 2019). Częściowo był to jednak efekt trwającego przez większość drugiego kwartału zamrożenia aktywności gospodarczej w wielu sektorach. Do poprawy bezpieczeństwa pracy przyczyniło się również masowe przejście na pracę zdalną i wynikająca z tego mniejsza liczba podróży do pracy czy w delegację.

 

Bartłomiej Sosna, ekspert rynku budowlanego, Spectis

 

Zobacz produkty: sprzęt BHP

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in