Droga krajowa 11 rondo Janiska–w. Kołobrzeg Wschód – jest umowa

25.08.2022

Droga krajowa 11 zyska nowy odcinek łączący węzeł S6 Kołobrzeg Wschód z odcinkami obwodnicy Kołobrzegu. Trasa będzie gotowa w 2024 r.

 

Droga krajowa 11

 

Droga krajowa 11 połączy Kołobrzeg z drogą ekspresową S6. Umowa podpisana z firmą PORR zakłada budowę odcinka tej trasy, który połączy węzeł S6 Kołobrzeg Wschód z wybudowanymi w latach wcześniejszych odcinkami obwodnicy Kołobrzegu. Wartość umowy to ok. 56,3 mln zł. Nadzór nad inwestycją będzie sprawować firma NBQ, z którą podpisano kontrakt na kwotę blisko 1,8 mln zł. Termin realizacji odcinka wynosi 14 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych od 16 grudnia do 15 marca), co oznacza, że będzie on gotowy w kwietniu 2024 r.

Nowo budowana droga krajowa 11 rozpocznie się od ronda Janiska (im. Jerzego Patana), które powstało w ramach budowy obwodnicy Kołobrzegu w ciągu DK11, a zakończy na węźle Kołobrzeg Wschód na drodze ekspresowej S6. Trasa będzie się łączyła również z rondem, które powstało na wysokości ul. Janiska. Na przecięciu z ul. Bolesława Chrobrego w Kołobrzegu, czyli drogą w kierunku miasta Budzistowo, powstanie wiadukt w ciągu drogi krajowej 11. Będzie to dwujezdniowa trasa klasy GP o długości 1,5 km.

Na trasie powstaną też ekrany akustyczne o łącznej długości 732 m, w tym na całym odcinku od ronda Janiska aż do zejścia nasypu do poziomu terenu za drogą do Budzistowa. W projekcie przewidziano również wykonanie nasadzeń zieleni na skarpie i przy podstawie nasypu oraz obsadzenie pnącą się roślinnością ekranów akustycznych. Droga wyposażona zostanie w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD), takie jak bariery ochronne i osłony przeciwolśnieniowe. Powstanie także nowa droga rowerowa o długości ok. 850 m.

 

Droga krajowa 11

 

Inwestycja połączy węzeł Kołobrzeg Wschód na drodze ekspresowej S6 z oddanym do ruchu 3 lata temu fragmentem obwodnicy Kołobrzegu w ciągu DK11 i zrealizowanym w latach wcześniejszych przez samorząd dojazdem do portu w Kołobrzegu. Dzięki niej wyprowadzony zostanie ruch tranzytowy z centrum Kołobrzegu i usprawnione połączenie z portem. Nowa trasa pozwoli na zakończenie realizacji docelowego układu dróg krajowych w rejonie Kołobrzegu.

 

Źródło: GDDKiA

 

Czytaj także:

Obwodnica Iłży oddana do ruchu

Obwodnica Smolajn – pierwsza ze 100 obwodnic otwarta

Dworzec w Kołobrzegu zostanie przebudowany

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in