Czy z przepisów znikną warunki zabudowy?

06.06.2019

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju pracuje nad projektem nowych przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym. Nie będzie już można uzyskać warunków zabudowy. Będą natomiast dwa rodzaje planów oraz standardy urbanistyczne i decyzje lokalizacyjne.

 

Do nowej wersji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym dotarła „Rzeczpospolita”. W przepisach rezygnuje się ze studium, a gminy będą uchwalać dwa rodzaje planów: przeznaczenia (ogólny) oraz zabudowy (bardziej szczegółowy). Dla terenów bez planów zabudowy opracowywane będą standardy urbanistyczne. Plany przeznaczenia mają mieć charakter prawa miejscowego. Na ich podstawie będą wydawane pozwolenia na budowę.

 

Czytaj też: O nowelizacji Prawa budowlanego

 

Według informacji uzyskanych przez „Rzeczpospolitą”, ministerstwo pozostawi warunki zabudowy, ale w okrojonej wersji i pod nazwą „decyzje lokalizacyjne”. Na ich podstawie będzie można kontynuować lub uzupełniać zabudowę, ale tylko gdy będą na to pozwalały standardy urbanistyczne.

 

Warunki zabudowy wydane przed wejściem w życie nowych przepisów mają obowiązywać do czasu uchwalania planu przeznaczenia, ale nie dłużej niż trzy lata. Potem wygasną.

 


Fot. Stock.adobe (Chlorophylle)

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

 

Polecamy: Uwagi PIIB do projektu ustawy o zmianie Prawa budowlanego

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in