Cyfrowa książka obiektu budowlanego

15.02.2023

Nowe regulacje dotyczące książki obiektu budowlanego weszły w życie 1 stycznia 2023 r.

Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie książki obiektu

budowlanego oraz systemu Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego (Dz.U. z 2022 r. poz. 2778)

 

Rozporządzenie zawiera regulacje dotyczące książki obiektu budowlanego. Zobowiązanymi do jej prowadzenia są właściciele i zarządcy określonych kategorii obiektów budowlanych.

Od 1 stycznia 2023 r. książkę obiektu budowlanego będzie można prowadzić także w postaci elektronicznej w systemie c-KOB, czyli oficjalnej, rządowej aplikacji. System dostępny jest pod adresem c-kob.gunb.gov.pl. Z bezpłatnej aplikacji można korzystać zarówno na komputerze, jak i na smartfonie. Właściciele i zarządcy obiektu mogą zalogować się do systemu przy użyciu usługi tzw. Węzła Krajowego (login.gov.pl). Dostęp do c-KOB będą miały także organy nadzoru budowlanego oraz inne organy lub służby uprawnione do kontroli przestrzegania przepisów w zakresie utrzymania obiektów budowlanych lub do prowadzenia działań ratowniczych.

 

Cyfrowa książka obiektu budowlanego

Fot. stock.adobe/NicoElNino

 

Zaletą systemu c-KOB jest możliwość kontroli aktualności przeglądów, ponieważ posiada on funkcję powiadamiania o zbliżających się kontrolach i przeglądach okresowych. System zapewnia też szybki dostęp do dokumentów z dowolnego miejsca. Poza tym umożliwia automatyczne przekazywanie wymaganych dokumentów odpowiednim służbom.

 

Omawiane rozporządzenie zastąpiło dotychczas obowiązujące Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie książki obiektu budowlanego (Dz.U. poz. 1134).

 

Opracowała Aneta Malan-Wijata

 

>>> Zmiany w projekcie na gruncie cyfryzacji procesu budowlanego

>>> Instrukcja użytkowania i konserwacji budynku

>>> Podpis elektroniczny w procesie inwestycyjno-budowlanym

>>> Profil zaufany, e-dowód, podpis kwalifikowany – współczesne narzędzia autoryzacji

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.