Budynek Energooszczędny Euro-Centrum

17.04.2009

Jako pierwszy w Katowicach i na południu Polski energooszczędny biurowiec Euro-Centrum będzie oszczędzać aż 2/3 energii. Uroczysta inauguracja budynku nastąpiła 17 kwietnia podczas odbywającej się w Parku Naukowo-Technologicznym konferencji „Efektywność energetyczna w budynkach”.

Kilka faktów:
– zużywa tylko 2/3 energii,
– koszt budowy – 10 473 tys. zł- porównywalny z tradycyjnym budownictwem,
– powierzchnia 2404 m,
– nie ma w nim C.O. ani klimatyzacji – ogrzewanie i chłodzenie zapewnia system rur BKT oraz pompa ciepła,
– pracuje w dni robocze, w weekendy system przechodzi w stan uśpienia.
Dla osiągnięcia maksymalnej efektywności energetycznej, tak ze względów ekonomicznych, jak i w trosce o środowisko, w obiekcie zastosowano liczne technologie, m.in. system zarządzania BMS, pompę ciepła, system ogrzewania stropowego z funkcją chłodzenia BKT czy żaluzje fasadowe.
 
 
Projekt
Projekt budynku oparty został na sprawdzonym pomyśle austriackiego biura Weizer Energi-Innovation-Zentrum, przy czym sporym wyzwaniem było dostosowanie go do śląskich warunków. Koszt budowy wyniósł prawie 10,5 mln zł – nie więcej od kosztów porównywalnych obiektów realizowanych metodą standardową. Natomiast dzięki wdrożonym rozwiązaniom energooszczędnym jego eksploatacja staje się bardzo atrakcyjna ekonomicznie , szczególnie w dobie wzrostu cen energii.
W nowym obiekcie swoje siedziby i laboratoria mają znaleźć firmy wysokich technologii oraz ośrodki badawcze. Na zaoferowanej przestrzeni i dzięki specjalnym urządzeniom będą testować i wdrażać swoje innowacyjne pomysły. Do tego przeznaczenia została dostosowana konstrukcja budynku. Złożona z żelbetonowych słupów i płyt umożliwia dowolność aranżacji pomieszczeń. Układ komunikacyjny oparty został o założenie atrialne z centralnym przeszkleniem.
Rozwiązania:
System zarządzania BMS – to „mózg” inteligentnego budynku, który po odpowiednim zaprogramowaniu steruje urządzeniami. Za pomocą czujników kontroluje temperaturę na poszczególnych kondygnacjach i decyduje o ewentualnym dodatkowym chłodzeniu lub grzaniu. Jest zintegrowany z żaluzjami fasadowymi. Sprawia, że opustoszały budynek przechodzi w stan uśpienia- zamyka całkowicie elementy wentylacji dla zaoszczędzenia zgromadzonego wewnątrz ciepła.
Pompa ciepła – zapewnia ogrzewanie budynku. Ciepłem uzyskanym z gruntu (studnie znajdują się 15 metrów pod ziemią) ogrzewa wodę, a następnie przekazuje ją systemowi BKT. W sezonie letnim wymiennik 1 kW energii elektrycznej zużyty, by napędzić pompę, daje 4 kW energii cieplnej .
System ogrzewania stropowego z funkcją chłodzenia BKT – wykorzystuje znane nie od dziś właściwości akumulacyjne grubych ścian (latem absorbują nadmiar ciepła, a zimą izolują). Budynek skonstruowany jest z płyt żelbetowych o grubości 30 cm. Wewnątrz zatopione są rury z wodą chłodzącą bądź grzejną, które rozprowadzające ją na poszczególne piętra. Temperatura wody wynosi w sezonie grzewczym ok. 30 stopni Celsjusza, a nie jak w tradycyjnych grzejnikach- ok.80, dzięki czemu unika się niepotrzebnych strat ciepła.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – wspomaga system BKT. Zamontowany na dachu rekuperator w sezonie grzewczym odzyskuje 75% energii cieplnej z wydychanego powietrza, a latem agregat wody lodowej schładza czerpane to z zewnątrz.
Osłony termiczne – dla (zminimalizowania strat cieplnych w budynek zastosowano) izolacje: na dachu – 30 cm styropianu , w ścianach zewnętrznych- 20 cm styropianu, na podłodze – 15 cm poliestru, okna pasywne o potrójnym szkleniu i współczynniku przenikania ciepła 0,5.
Żaluzje fasadowe – umieszczone na południowej i zachodniej ścianie budynku. posiadają czujniki nasłonecznienia i wiatru oraz dodatkowy własny system zarządzania. W zależności od pogody uchylają się lub otwierają, a podczas burzy automatycznie składają, by uniknąć uszkodzeń.
 
 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in