Budowa kompleksu Alchemium Politechniki Łódzkiej

30.05.2019

Kamień węgielny na budowie kompleksu „Alchemium – magia chemii jutra”, nowego gmachu Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej, wmurowali Budimex SA, Politechnika Łódzka i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Nowoczesny kompleks Alchemium Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej

 

Kompleks Alchemium w Łodzi to cztery obiekty, które zostaną zrealizowane w dwóch etapach. W ramach I Budimex wykona projekty wykonawcze wszystkich branż i wybuduje północną część budynku – segment C oraz łącznik BC. Budynek ma 5 kondygnacji nadziemnych oraz 1 podziemną.

– Obiekt będzie zarządzany przez system BMS (Building Management System) zwiększający m.in. jego efektywność energetyczną. Główną część budynku, który został zaprojektowany w konstrukcji żelbetowej płytowo-słupowej z zewnętrznymi ścianami żelbetowymi od północy i południa, będzie stanowiło audytorium na 500 osób, rozciągające się przez trzy górne kondygnacje z konstrukcją dachu wykonaną z drewna klejonego, wyposażone w najnowocześniejszy system audio-wizualny – mówi Radosław Górski, członek zarządu – dyrektor Budownictwa Ogólnego Budimex SA.

W ramach tego etapu kompleksu Alchemium powstanie także Sala Senatu na ponad 100 osób, dziekanat Wydziału Chemicznego oraz 17 sal wykładowych. W części podziemnej znajdą się garaż i pomieszczenia techniczne: rozdzielnie elektryczne, stacje transformatorowe, agregat prądotwórczy, węzeł cieplny i serwerownie. W budynek wkomponowany zostanie też fragment obiektu pofabrycznego Szaji Rosenblatta z XIX w. W II etapie będą zbudowane laboratoria dydaktyczne i naukowe, warsztaty oraz magazyny chemiczne.

Prace budowlane przy kompleksie Alchemium rozpoczęły się w styczniu, a planowany termin zakończenia I etapu to 30 wrzesień 2020 r. Wartość inwestycji: 46 mln zł netto (57 mln zł brutto).

 

 

Etap I:

  • powierzchnia zabudowy – 1844 m²
  • powierzchnia całkowita – 10 939,4 m²
  • powierzchnia użytkowa – 6535,3 m²
  • kubatura – 43 046,3 m³

 

Całość inwestycji:

  • powierzchnia zabudowy – 4495,8 m²
  • powierzchnia całkowita – 27 379,6 m²
  • powierzchnia użytkowa – 16 990,6 m²
  • kubatura – 102 169,3 m³

 

Czytaj też: Fabryka Norblina: przesuwanie i podwieszanie zabytkowych budynków. Ciekawostki

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.