Blok 910 MW w Jaworznie najbezpieczniejszą budową

21.10.2019

Budowa bloku 910 MW w Jaworznie zajęła pierwsze miejsce w tegorocznej edycji konkursu „Buduj Bezpiecznie”.

 

 

Blok 910 MW w Jaworznie, realizowany przez spółkę Nowe Jaworzno Grupa TAURON, wygrał konkurs „Buduj Bezpiecznie”. Kapituła została powołana przez Okręgowego Inspektora Pracy, a w jej skład weszli m.in. przedstawiciele Śląskiej Rady ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie.

Ponad trzy tysiące pracowników na zmianie, setki ciężkich pojazdów stale poruszających się po terenie budowy, wielu podwykonawców, międzynarodowa załoga, w pewnych etapach projektu prace prowadzone 24 godziny na dobę to sytuacje, które na terenie budowy nowego bloku w Jaworznie były codziennością.

– Zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie realizacji projektu o takiej skali to wieloetapowe zadanie wymagające współpracy wszystkich podmiotów i stron zaangażowanych w jego realizację. Inwestycja prowadzona jest bowiem w podziale na kontrakt główny oraz 12 gospodarek pomocniczych i towarzyszących – podkreśla Jarosław Broda – wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia. – Zero wypadków to cel, który od samego początku był dla nas najważniejszy. Jesteśmy dumni z nagrody, a jeszcze bardziej z bezpieczeństwa wszystkich pracowników.

Zanim przystąpiono do prac budowlanych przy bloku 910 MW w Jaworznie, opracowano Plan Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia oraz Instrukcje Bezpiecznego Wykonywania Robót. Ze względu na rodzaj budowy i realizowane prace, szczegółowe zasady, instrukcje oraz rozwiązania wprowadzone były dla różnego rodzaju prac i zadań. Osoby odpowiedzialne za BHP prowadziły cykliczne kontrole przestrzegania wdrażanych na budowie procedur oraz koordynacji robót. Od 2014 r. wykonawcy we własnym zakresie przeprowadzili ponad 42 tys. kontroli. 196 obchodów BHP zostało zrealizowanych w tygodniowych odstępach. Polegały one na sprawdzaniu stanowisk pracy z udziałem m.in. kierownika budowy, przedstawiciela inwestora oraz kierowników robót. Na terenie budowy prowadzono także działania prewencyjne – szkolenia, prelekcje, pokazy.

 

Nagroda została wręczona zwycięzcom konkursu „Buduj Bezpiecznie” na 22. Gali Budownictwa 18 października w Operze Śląskiej w Bytomiu. Celem konkursu jest promowanie wykonawców robót budowlanych, którzy zapewniają bezpieczne stanowiska pracy. Każda zgłoszona budowa oceniana jest wielopłaszczyznowo, a podstawą jej oceny są co najmniej dwie kontrole przeprowadzone przez inspektorów pracy.

 

Czytaj także: Drążenie Szybu Grzegorz rozpoczęte

Finansowanie budowy nowego bloku w Jaworznie

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in