Biurowiec LIXA E z pozwoleniem na użytkowanie

22.02.2024

Biurowiec LIXA E powstał w ramach kampusu biurowego w pobliżu Ronda Daszyńskiego w Warszawie. Znajduje się w nim ok. 18 000 m² nowoczesnej powierzchni biurowej.

 

 

Biurowiec LIXA E to część powstającego kompleksu zlokalizowanego w biznesowym centrum Warszawy na bliskiej Woli. Jest największym projektem biurowym Yareal Polska. Docelowo będzie tworzył zespół pięciu budynków o łącznej powierzchni 77 000 m².

Biurowiec LIXA E, który otrzymał właśnie pozwolenie na użytkowanie, jest usytuowany w zachodniej części ogólnodostępnego pasażu LIXA City Gardens, spajającego całość kompleksu. Znajduje się w nim blisko 18 000 m² nowoczesnej powierzchni biurowej. Inwestycję zrealizowano zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju, która na pierwszym planie stawia standardy ESG. Podczas budowy biurowca oraz jego późniejszego funkcjonowania wykorzystywana była i będzie wyłącznie energia elektryczna pochodząca z odnawialnych źródeł, tj. lądowych farm wiatrowych. Podczas budowy użyto m.in. niskoemisyjnego betonu, z którego wykonano całą konstrukcję, oraz niskoemisyjnego aluminium pochodzącego z recyklingu, zastosowanego na fasadach kompleksu. Dodatkowo w biurowcu zaprojektowano uchylne okna, które pozwolą ograniczyć wykorzystywanie klimatyzacji przy jednoczesnym dostępie do świeżego powietrza, a wewnątrz budynku zostały zamontowane szybkobieżne windy odzyskujące energię, a także nowoczesne oświetlenie LED. Woda z opadów będzie gromadzona i posłuży do nawadniania krzewów, bylin oraz trawników rosnących w ogólnodostępnych ogrodach. Na dziedzińcu powstanie oczko wodne, wokół którego w upalne dni będzie rozpylana mgiełka wodna.

 

Biurowiec LIXA E

 

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że w nieco ponad 1,5 roku od wbicia pierwszej łopaty, możemy poinformować o uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie przez kolejny budynek wchodzący w skład kompleksu LIXA – biurowiec LIXA E. Jest to obiekt, który doskonale odpowiada na aktualne oczekiwania najemców i świetnie wpisuje się w profil przyjaznego miejsca pracy. Kampusowy charakter zabudowy, jedna z największych dostępnych obecnie na rynku powierzchni piętra – 3400 m², a co za tym idzie także swoboda w aranżacji przestrzeni, liczne tereny zielone, przemyślane rozwiązania technologiczne czy funkcjonalne, np. uchylne okna, są elementami wyróżniającymi LIXA. Ogromny atut naszego kompleksu stanowi także unikalny w skali całego rynku koncept LIXA City Gardens. Szeroka i różnorodna oferta retailowa i gastronomiczna, w tym restauracje, bary, kawiarnie czy showroomy, sprawiają, że jest to miejsce, w którym życie toczy się również po godzinach pracy – opowiada o inwestycji Marta Zawadzka, dyrektor najmu w Yareal Polska.

W podziemnej części ostatniego etapu LIXA (w skład którego wchodzą budynki LIXA D i E), powstającego tuż przy reprezentacyjnym pieszym pasażu tworzącym nowe przejście pomiędzy ulicami Kasprzaka i Giełdową, znalazło się łącznie 217 miejsc parkingowych. Część z nich została wyposażona w ładowarki do samochodów elektrycznych. Przewidziano także stojaki dla rowerów oraz prysznice i szafki. W ramach realizacji tej fazy LIXA Yareal Polska przeprowadził także remont okolicznych ulic, w tym fragmentu ulicy Kasprzaka. Natomiast na wiosnę 2024 r. planowany jest również remont całej ulicy Giełdowej.

Kampus biurowy LIXA został zaprojektowany przez pracownię HRA Architekci. Zarówno istniejące budynki (w tym LIXA E), jak i powstający jeszcze biurowiec LIXA D są certyfikowane w systemie zielonego budownictwa BREEAM, uzyskując ocenę Excellent. Projekt LIXA ma także rating WELL Health-Safety potwierdzający, że kompleks spełnia wysokie wymagania dotyczące standardów i procedur bezpieczeństwa.

W budowie pozostaje jeszcze biurowiec LIXA D, ostatni budynek w kompleksie LIXA. Oddanie do użytkowania tego obiektu zaplanowano na przełom I i II kwartału 2024 r.

 

Źródło: Yareal Polska

 

Przeczytaj też:

Brain Park w Krakowie – II etap ukończony

OWP12 – nowoczesny, plusenergetyczny biurowiec w Stuttgarcie

Craft w Katowicach oddany do użytku

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in