Bezpieczeństwo się opłaca

07.05.2018

Rusza Tydzień Bezpieczeństwa, który potrwa od 14 do 20 maja. To największa w Polsce inicjatywa na rzecz krzewienia kultury BHP.

 

 

Budownictwo znajduje się w pierwszej dziesiątce branż, w których najczęściej dochodzi do wypadków w miejscu pracy (jest dokładnie na 8. miejscu). Według danych Głównego Urzędu Statystycznego1 w 2017 r. doszło do 5390 wypadków, w tym do 58 śmiertelnych. A to oznacza, że średnio co tydzień na budowie ginie 1 osoba. Co prawda liczba wypadków w tej branży w porównaniu z 2016 r. zmniejszyła się, ale wciąż jest wiele do zrobienia. Dlatego od 8 lat w Polsce działa grupa firm budowlanych, dla których bezpieczeństwo jest priorytetem.

Firmy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie w 2010 r. postawiły sobie ambitny cel – poprawę bezpieczeństwa na budowach – i konsekwentnie go realizują. Obecnie porozumienie zrzesza 13 przedsiębiorstw. Organizuje także, już piąty raz, „Tydzień Bezpieczeństwa” – inicjatywę, podczas której na setkach budów firm członkowskich przeprowadzonych zostanie wiele działań propagujących kulturę bezpiecznej pracy.

– Tydzień Bezpieczeństwa to ważny projekt dla branży budowalnej. Hasło tegorocznej edycji to „Bezpieczeństwo się opłaca. Wszystkim!”, ponieważ chcemy pokazać, że w kontekście dbania o bezpieczeństwo w branży nie ma znaczenia, z jakiej jesteśmy firmy, jakie kontrakty właśnie prowadzimy. Ale w tym roku chcemy zwrócić uwagę, że bezpieczeństwo opłaca się także inwestorom, bo dobrze przygotowana i bezpieczna budowa jest sprawniej realizowana, a co za tym idzie, przynosi korzyści finansowe i wizerunkowe – mówi Michał Wasilewski, koordynator Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie.

– Tu nie ma alternatywy – dla nas najważniejsze jest ludzkie życie. Dlatego poza wieloma działaniami w zakresie zabezpieczania wykonywanych prac tak ważne są takie kampanie edukacyjne. W tym roku pracownicy firm porozumienia wezmą udział w setkach prezentacji i szkoleń. Do ich dyspozycji będą m.in. przedstawiciele Straży Pożarnej i Państwowej Inspekcji Pracy i wiele innych instytucji czy firm z otoczenia branży budowlanej. Wiedza, która w czasie spotkań zostanie przekazana, może w sytuacjach niebezpiecznych uratować im życie. Na Tydzień Bezpieczeństwa pragniemy zaprosić także inwestorów. Wspólnie realizujemy inwestycje, dlatego tak ważne jest, byśmy wszyscy byli odpowiedzialni za bezpieczeństwo – dodaje Leszek Gołąbiecki, prezes zarządu Unibep SA, który obecnie przewodzi Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie.

Tegoroczna edycja Tygodnia Bezpieczeństwa na budowach firm tworzących porozumienie odbędzie się od 14 do 20 maja. Jakie aktywności czekają na pracowników? Szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, pokazy dostawców i producentów sprzętu BHP, kursy podnoszące kwalifikacje pracowników czy spotkania z przedstawicielami służb publicznych.

 

1 GUS, Wypadki przy pracy w 2017 r. – dane wstępne, źródło: http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/warunki-pracy-wypadki-przy-pracy/wypadki-przy-pracy-w-2017-r-dane-wstepne,3,30.html

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in