W lipcu 2021 r. ogłoszono przetarg na budowę nowego kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Uczelnia otrzymała już grunt, uchwalono zmiany w miejscowym planie zagospodarowania, trwają przygotowania do budowy nowego układu ulic i przystanków obsługujących kampus.
Nowoczesny kampus Akademii Muzycznej ma powstać w ciągu 4 lat. Koszt inwestycji szacowany jest na 220 mln zł. Wstępnie zakończenie prac zaplanowano na koniec 2023 roku.
Teren przeznaczony pod budowę kampusu ma powierzchnię 3 ha i znajduje się pomiędzy ulicami Kamienną i Chodkiewicza. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego obszar ten przeznaczony jest pod budowę obiektów dla nauki, edukacji i rekreacji. Głównym elementem założenia będzie 8-kondygnacyjny gmach, w którym zaprojektowano m.in. 4 sale koncertowe – symfoniczną, kameralną, teatralno-operową i organową, a także sale dydaktyczne i dom studenta. Projekt kampusu przygotowała pracownia Plus3 Architekci.
Zobacz również: Teatr Kameralny w Bydgoszczy po remoncie
Środki na inwestycję zabezpieczono w 2014 roku w Kontrakcie Terytorialnym (umowie samorządu z rządem o finansowaniu kluczowych zadań). Działkę o wartości 9 mln zł już w 2014 roku na rzecz uczelni nieodpłatnie przekazało miasto Bydgoszcz. W 2018 roku uchwalony został przez radę miasta nowy plan miejscowy uwzględniający tę inwestycję. Miasto współpracuje również przy budowie nowego układu drogowego.
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. Jak będzie wyglądała nowa siedziba i jej otoczenie?
Według koncepcji planistów miejskich, nowy obiekt przyczyni się do rozciągnięcia obszaru bydgoskiej dzielnicy muzycznej, ponieważ po przedłużeniu ul. Paderewskiego dwie instytucje muzyczne – Filharmonia Pomorska i Akademia Muzyczna znajdą się na jednej osi architektonicznej. Dzięki realizacji kampusu zrewitalizowane zostaną obszary do tej pory niewykorzystywane np. glinianka stanie się częścią parku rekreacyjno-wypoczynkowego.
Zobacz też:
Nowa siedziba IPN w Bydgoszczy gotowa do użytku
Wyspa świętej Barbary w Bydgoszczy będzie wyglądać inaczej
Młyny Rothera w Bydgoszczy. ZDJĘCIA
Do nowego obiektu przeniosą się wszystkie jednostki organizacyjne uczelni, zlokalizowane aktualnie w kilku budynkach na terenie Bydgoszczy. Nowy gmach zostanie podzielony na kilka części. W skrzydle koncertowym będą mieściły się sale: symfoniczna, kameralna, prób orkiestry, teatralno-operowa, organowa, a także zespół garderób, magazynów i pomieszczeń pomocniczych. Skrzydło koncertowe ma powiązać funkcjonalne wszystkie 4 sale koncertowe, dlatego też zostały one zaprojektowane na jednym poziomie. Głównym zwornikiem tej przestrzeni będzie rozległe foyer. W centralnej części budynku, przy sali koncertowej symfonicznej, wnętrze będzie miało monumentalną 3-kondygnacyjną skalę, dalej zostanie rozciągnięte wzdłuż wejść do sal teatralnej i organowej, a zakończy je taras restauracyjny. Lokalizacja foyer na parterze po stronie południowej umożliwi otwarcie widokowe w kierunku wody i parku. Sale koncertowe spełnią najwyższe wymagania odnośnie standardów funkcjonalnych, akustycznych i estetycznych.
Sala koncertowa symfoniczna z miejscami dla 420 słuchaczy oraz estradą dla pełnej orkiestry symfonicznej i dużego chóru.
Sala koncertowa kameralna dla 145 słuchaczy, z dość dużą estradą przeznaczoną dla zespołów kameralnych, średniej wielkości chórów oraz mniejszych orkiestr muzyki dawnej. Sala teatralno-operowa z widownią dla 200 widzów oraz rozbudowanymi funkcjonalnościami techniki teatralno-scenicznej (regulowana fosa orkiestry, zapadnie sceniczne, dwie kieszenie boczne oraz komin sceniczny wyposażony w górną mechanikę sceny). Sala koncertowa organowa dla 60 słuchaczy. Znajdą się w niej 2 instrumenty organowe. Wnętrze tej sali będzie spełniało standardy akustyczne dla muzyki organowej. |
W skrzydle koncertowym zaplanowano salę prób orkiestry. To wnętrze ma odzwierciedlać warunki estradowe sali symfonicznej. Będą tam podesty w układzie i o wymiarach analogicznych jak w sali koncertowej symfonicznej oraz liczne ustroje zmiennej adaptacji akustycznej potrzebne do uzyskania idealnej słyszalności wzajemnej muzyków. Charakterystykę akustyczną sali będzie można dostosować do różnych składów orkiestrowych.
Niższe kondygnacje budynku (od +1 do +3) przeznaczono na pomieszczenia dydaktyczne. Tu znajdą się siedziby wydziałów: Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku, Instrumentalnego, Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej. W projekcie uwzględniono też bibliotekę z fonoteką.
Na poziomie kondygnacji +4 zaprojektowano pomieszczenia biurowe dla administracji i władz uczelni.
Na parterze budynku, od strony południowo-wschodniej, zaplanowano restaurację w formie uczelnianej kantyny. Nowa Akademia Muzyczna w Bydgoszczy będzie też miała akademik.
Urząd Miasta Bydgoszczy
Sprawdź:
Wielopoziomowy parking w Bydgoszczy
Nowe mosty nad Brdą w Bydgoszczy
Nowa przystań wioślarska w Bydgoszczy