A2 Groszki–Gręzów – jest umowa na budowę

03.02.2021

Umowa na budowę A2 Groszki–Gręzów, trzeciego a zarazem ostatniego odcinka autostrady A2 pomiędzy Mińskiem Mazowieckim a Siedlcami, została podpisana z firmą STECOL Corporation.

 

A2 Groszki–Gręzów

 

A2 Groszki–Gręzów to 13-kilometrowy fragment A2 między Mińskiem Mazowieckim a Siedlcami. Generalnym wykonawcą została firma STECOL Corporation. Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa po nowym śladzie autostrady o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa ruchu. Powstaną drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

 

Kontrakt na budowę A2 Groszki–Gręzów o wartości ok. 530,8 mln zł zostanie zrealizowany w ciągu 36 miesięcy od daty jego zawarcia. Najpóźniej 10 miesięcy po zawarciu umowy wykonawca ma złożyć wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Po jej uzyskaniu do czasu realizacji nie wlicza się przerw zimowych od 15 grudnia do 15 marca. Zakończenie wszystkich prac zaplanowano na lato 2024 r.

 

A2 Groszki–Gręzów

 

A2 Lubelska–granica państwa

W sierpniu 2020 r. udostępniono ponad 15 km A2 pomiędzy węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Natomiast wiosną tego roku podpisane zostały umowy na dwa kolejne odcinki autostrady pomiędzy węzłami Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód. Ukończenie prac przewidziano na jesień 2023 r.

Na kolejny odcinek od Siedlec do Białej Podlaskiej toczą się cztery postępowania przetargowe.

Ogłoszono też przetarg na wybór projektanta ostatniego 32-kilometrowego odcinka A2 od Białej Podlaskiej do granicy z Białorusią.

A2 Łódź–Warszawa

W województwach łódzkim i mazowieckim trwa opracowywanie elementów koncepcji programowej poszerzenia autostrady A2 na długości ok. 89 km o dodatkowy pas ruchu. Równocześnie Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska w Łodzi i Warszawie prowadzą postępowania administracyjne w sprawie wydania decyzji środowiskowych w tym zakresie. Po zapewnieniu finansowania, w drugiej połowie 2021 roku będzie ogłoszony przetarg na wybór generalnego wykonawcy.

Docelowo autostrada będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków po cztery pasy ruchu na jednej jezdni, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ – trzy pasy ruchu.

Dalszym etapem, po zapewnieniu finansowania, będzie ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji w systemie „projektuj i buduj”. Sama budowa ma potrwać około 2 lat i będzie prowadzona pod ruchem. Zakończenie robót zaplanowano na II połowę 2025 r.

 

Źródło: GDDKiA

 

Czytaj także:

Oddano A2 od Węzła Lubelska do obwodnicy Mińska Mazowieckiego

A2 Mińsk Mazowiecki-Siedlce – podpisana umowa na budowę

Trzeci pas A2 gotowy przed terminem

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.