20 lat Pomorskiej OIIB. Odznaczenia i medale dla inżynierów

08.11.2022

Gala jubileuszowa POIIB była okazją do podsumowania dwóch dekad działalności izby oraz przypomnienia największych i wyjątkowych inwestycji zrealizowanych w województwie pomorskim.

 

20 lat Pomorskiej OIIB

 

W Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku 14 października br. odbyła się gala uświetniająca 20-lecie Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Dzień Budowlanych. Wśród gości byli posłowie i senatorowie, samorządowcy, przedstawiciele Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, pomorskich uczelni i instytucji naukowych oraz inżynierowie – członkowie POIIB.

– Najważniejszą rolą samorządu zawodowego inżynierów budownictwa jest stanie na straży wysokich standardów wykonywania zawodu inżyniera. Jeśli razem nie zadbamy o nasze interesy, to nikt tego nie zrobi. Kieruję te słowa także do młodych ludzi, którzy zastanawiają się nad istotą funkcjonowania izby – mówił Krzysztof Wilde, przewodniczący POIIB. – Szanowni państwo, dziś to wasze święto. To z waszych osiągnięć i sukcesów dzisiaj się cieszymy. Patrząc z optymizmem w przyszłość, pamiętajcie, że to po drogach przez was zbudowanych jeżdżą posłowie i wojewodowie, że z infrastruktury krytycznej przez was wybudowanej korzystają samorządowcy i politycy, niezależnie od tego, do jakiej opcji politycznej należą. To w zbudowanych przez was obiektach mieszka pan Kowalski i pani Kowalska wraz z rodziną. Wszystkim wam w nadchodzących latach życzę wielu ciekawych inicjatyw, błyskotliwych projektów, fajnych realizacji, tanich materiałów budowlanych i środków transportu oraz spełniania wymogów bhp. Choć jesteśmy zawodem zaufania publicznego i pracujemy dla innych, to życzę również, abyście godnie zarabiali, w czym powinna pomóc także izba zarówno okręgowa, jak i krajowa – dodał na koniec Krzysztof Wilde.

Podziękowania dla inżynierów budownictwa popłynęły również z ust zaproszonych gości. O samorządzie zawodowym mówił Mariusz Dobrzeniecki, prezes KR PIIB.

– Samorząd to wolność, to niezależność od władzy centralnej, polityki, indywidualnych ambicji niemających nic wspólnego z dobrem ogółu. Samorząd to dla mnie miejsce, gdzie los osób, mających ten sam cel, te same podstawy i dobre rozwiązania, realizowany jest poprzez zdrowe i demokratyczne zasady. Zawód inżyniera budownictwa to wolny zawód. Tu też podnoszona jest kwestia wolności, niezależności, która przy naszym wykształceniu daje nam ogrom możliwości, ale również odpowiedzialności za to, co robimy. Bo wolność to też odpowiedzialność. To bardzo mocno odczuwany aspekt w naszym zawodzie. Ciąży na nas ogromna odpowiedzialność za mienie i życie osób, które korzystają z naszej pracy i wiedzy – mówił prezes Mariusz Dobrzeniecki.

 

20 lat Pomorskiej OIIB

 

Jubileusz 20-lecia Pomorskiej OIIB i Dzień Budowlanych były przede wszystkim okazją do wręczenia medali, odznaczeń i pamiątkowych odznak członkom izby. Swoje odznaczenia wręczyli m.in. wojewoda pomorski, marszałek województwa pomorskiego, prezydenci Gdańska, Gdyni i Słupska oraz wójtowie Powiatu Słupskiego i Powiatu Starogardzkiego. Medalami 20-lecia i pamiątkowymi piórami POIIB wyróżniła pierwszą dyrektor biura izby Alicję Szpurę oraz byłych przewodniczących izby: Ryszarda Trykosko, Ryszarda Kolasę i Franciszka Rogowicza.

Jednym z ostatnich punktów oficjalnego programu było wystąpienie Macieja Niedostatkiewicza, członka władz POIIB, który w formie ilustracyjnej przedstawił najważniejsze realizacje, jakie na przestrzeni ostatnich dwóch dekad powstały w województwie pomorskim.

Uroczystą galę uświetnił koncert urodzonego w Gdańsku kompozytora i pianisty jazzowego Leszka Możdżera.

Z okazji 20-lecia Pomorskiej OIIB wydany został okolicznościowy album przedstawiający wybrane inwestycje z minionego dwudziestolecia, zarówno kubaturowe, jak i infrastrukturalne, które stanowią wizytówkę wiedzy i umiejętności inżynierów izby.

 

Sławomir Lewandowski

Fot. autor

 

Przeczytaj też:

20-lecie Lubelskiej OIIB i Dzień Budowlanych

20-lecie Dolnośląskiej OIIB

Jubileusz Opolskiej OIIB z niespodzianką

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.