20-lecie Dolnośląskiej OIIB

08.11.2022

Gala Inżynierska zorganizowana w ramach Dolnośląskich Dni Budownictwa była w tym roku szczególna, bo poświęcona również obchodom 20-lecia działalności samorządu zawodowego inżynierów budownictwa oraz DOIIB.

 

20-lecie Dolnośląskiej OIIB

 

Do Wrocławskiego Centrum Kongresowego przy Hali Stulecia, w którym świętowano 20-lecie Dolnośląskiej OIIB, 11 października 2022 r. przybyło wielu zaproszonych gości oraz członków i sympatyków dolnośląskiej izby, a także przedstawicieli przedsiębiorców budowlanych i organizacji zawodowych. Przybyli również reprezentanci władz państwowych i samorządowych, wrocławskich uczelni oraz stowarzyszeń technicznych.

Galę zaszczycili swoją obecnością m.in.: Bartłomiej Stecki, zastępca Dyrektora Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji w Ministerstwie Technologii i Rozwoju, reprezentujący Piotra Uścińskiego, sekretarza stanu w tym ministerstwie, Bogusław Szpytma, wicewojewoda dolnośląski, Magdalena Wankowska, dyrektor Wydziału Architektury i Zabytków Urzędu Miejskiego Wrocławia, reprezentująca Jacka Sutryka, prezydenta Wrocławia, Mariusz Dobrzeniecki, prezes Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Piotr Fokczyński, prezes Krajowej Rady Izby Architektów RP.

Uroczystość rozpoczął kilkuminutowy film przedstawiający w dużym skrócie najważniejsze osiągnięcia i wydarzenia, które miały miejsce w DOIIB na przestrzeni ostatnich 20 lat.

Zebranych przywitał Janusz Szczepański, przewodniczący Okręgowej Rady DOIIB. Przypomniał krótko historię izby, w jakim celu została powołana i jak wywiązuje się z powierzonych jej zadań. Mówił też o tym, jak ważna w zawodzie inżyniera budownictwa jest etyka zawodowa i zaapelował do wszystkich o przestrzeganie jej zasad. Złożył wszystkim budowlańcom najlepsze życzenia z okazji ich święta. Następnie głos zabrali goście, którzy w swoich wystąpieniach nawiązywali do historii samorządu zawodowego inżynierów budownictwa, mówili o jego roli i życzyli wielu sukcesów w dalszej działalności.

 

20-lecie Dolnośląskiej OIIB

 

Gala była okazją, by osobom zasłużonym dla dolnośląskiego budownictwa wręczyć odznaczenia i odznaki honorowe. Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczony został Andrzej Pawłowski. Odznaki Honorowe za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej otrzymali: Aleksander Nowak, Roman Rabiak i Kazimierz Stanisławczyk. Odznaki honorowe „Za zasługi dla budownictwa” przyznano Anicie Fokczyńskiej i Maciejowi Ratajowi. Wręczono również Odznaki Honorowe Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Złote odznaki otrzymali: Teresa Bilińska, Marek Kaliński i Edward Kaspura, a srebrne – Piotr Pilichiewicz oraz Mateusz Surowski. Uhonorowano także byłych przewodniczących izby – Jerzego Jasieńko i Eugeniusza Hotałę. Aktualny przewodniczący Janusz Szczepański wręczył im pamiątkowe statuetki DOIIB.

Ważnym punktem programu było ogłoszenie wyników organizowanego już po raz 11. przez DOIIB konkursu Inżynier Roku. Tytuł Inżyniera Roku 2021 w kategorii projektant został przyznany Tomaszowi Wróblewskiemu z zespołem w składzie: Jarosław Czarzasty, Jarosław Broda i Szymon Machelski za projekt „Suchy zbiornik przeciwpowodziowy «Roztoki Bystrzyckie» na potoku Goworówka”. W kategorii kierownik budowy zwyciężył Michał Mróz za realizację zadania „Remont i przebudowa budynku w dawnym kompleksie szpitalnym im. J. Babińskiego na budynek mieszkalno-usługowy B1 «Dom z herbem» we Wrocławiu przy placu Jana Pawła II”. W kategorii inspektor nadzoru inwestorskiego nagrodę otrzymała Magda Pliszka za nadzór nad inwestycją „Zakład produkcyjny wypełnień baterii litowo-jonowych w Prusicach przy ulicy Poznańskiej”. Rozdano także nagrody zwycięzcom konkursu „Dolnośląska Budowa Roku” organizowanego przez Wrocławski Oddział PZITB.

Uroczystość zakończył koncert Orkiestry Rozrywkowej Politechniki Warszawskiej „The Engineers Band”.

Relację z gali można obejrzeć na stronie internetowej Telewizji DOIIB.

 

Agnieszka Środek

Fot. Piotr Rudy

 

Przeczytaj też:

Jubileusz Opolskiej OIIB z niespodzianką

Wojewódzkie Święto Budowlanych w Łódzkiej OIIB

Świętokrzyska OIIB świętowała 20-lecie istnienia

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.