III Regionalne Forum Inżynierskie w Elblągu

08.11.2022

Blisko 200 uczestników, 15 merytorycznych wykładów w 6 tematycznych sesjach zakończonych dyskusjami i koleżeńskie relacje integrujące środowisko – 28–29 października 2022 r. w Elblągu odbyło się III Regionalne Forum Inżynierskie pod hasłem „Budownictwo w zgodzie z naturą”.

 

III Regionalne Forum Inżynierskie

 

III Regionalne Forum Inżynierskie przyciągnęło nadspodziewanie dużo uczestników. Frekwencja chyba nawet nieco przerosła oczekiwania organizatorów. Byli nimi: Warmińsko-Mazurska OIIB – główny organizator i cztery izby okręgowe: mazowiecka, pomorska, łódzka i kujawsko-pomorska. Forum zgromadziło przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, reprezentację Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa z Mariuszem Dobrzenieckim, jej prezesem, na czele, powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego, środowisko akademickie, ekspertów z branży budowlanej oraz czynnie działających inżynierów. Gości powitał gospodarz Jarosław Kukliński, przewodniczący Okręgowej Rady W-MOIIB.

– Dziękuję za tak liczny udział w forum. Jest ono doskonałą okazją do konsolidacji środowiska inżynierów, do zacieśnienia współpracy z organami nadzoru budowlanego i bratnimi izbami na szczeblu okręgowym – przypomniał ideę spotkania. – W ten sposób łatwiej wypracować wspólne stanowisko w ważnych dla nas sprawach.

Przewodniczący przypomniał, że w tym roku samorząd inżynierów budownictwa świętuje 20-lecie istnienia. III Regionalne Forum Inżynierskie odbywało się więc w atmosferze roku jubileuszowego, która skłaniała do refleksji i oceny zawodu inżyniera.

 

– Dziś inżynier to nie osoba, jaką pamiętamy ze słynnego czterdziestolatka – mówił Jarosław Kukliński. – Wykonywanie zawodu inżyniera wiąże się z dużą odpowiedzialnością i wymaga ogromnej wiedzy. To zawód zaufania publicznego i sądzę, że na to zaufanie zasługujemy.

Niestety, cień na pracę inżynierów rzuca wojna w Ukrainie i jej ekonomiczne skutki.

– Sytuacja na rynku budowlanym jest trudna – nawiązał przewodniczący W-MOIIB. – Wzrost cen materiałów budowlanych i paliw, odpływ pracowników oraz rosnąca inflacja mają katastrofalny wpływ na branżę. Forum to czas, by i o tym rozmawiać.

O przedstawienie i ocenę tematów prezentowanych podczas wydarzenia poprosiłam Jacka Zabielskiego, przewodniczącego zespołu do spraw organizacji forum.

– Stwierdziliśmy, że nasz region jest bliski naturze, o największym potencjale przyrodniczym i stąd pomysł na temat przewodni: „Budownictwo w zgodzie z naturą” – tłumaczył. – Zaproponowaliśmy więc panele dyskusyjne na ten temat i wyjazd techniczny na przekop Mierzei Wiślanej. Zaczęliśmy od nowelizacji przepisów Prawa budowlanego. Cieszymy się, że gościliśmy Mariusza Dobrzenieckiego, który na bieżąco komentował nam zmiany. Renata Staszak, przewodnicząca Kujawsko-Pomorskiej OIIB, była moderatorem pierwszej sesji dotyczącej inwestycji w wodę. Przygotowaliśmy tu trzy tematy: koncepcja rozproszonej retencji jako innowacyjny sposób zagospodarowania wody deszczowej na przykładzie Bydgoszczy, techniczne rozwiązania pochylni na Kanale Elbląskim oraz bulwary nadnarwiańskie i port w Łomży jako przykład infrastruktury żeglugowej na obszarach Natura 2000. Jacek Szer, przewodniczący łódzkiej izby, koordynował sesję pn. „Utrzymanie obiektów budowlanych”. Jako przykłady zaprezentowano bazylikę pw. św. Mikołaja w Gdańsku i budynki wielkopłytowe w Bydgoszczy. Sesja czwarta była związana z transformacją energetyczną w budownictwie. Lilianna Majewska-Farjan z naszej izby przedstawiła niskoenergetyczny budynek wielorodzinny w Szczytnie jako przykład obiektu samowystarczalnego energetycznie. Diagnostyka obiektów budowlanych zakończyła całodzienne obrady. W sobotę wysłuchaliśmy wykładu pt. „Techniczne aspekty budowy przekopu”, po czym pojechaliśmy na Mierzeję Wiślaną, obejrzeć kanał i śluzę w Nowym Świecie, inwestycję oddaną do użytku 17 września 2022 r.

 

 

Organizatorzy III forum zadbali również o czas wolny. Można więc było do woli rozmawiać w kuluarach. Zwiedziliśmy też z przewodnikiem piękny Elbląg.

 

Barbara Klem

Fot. Tomasz Wróblewski

 

 

Czytaj także:

Time to (Re)think – PLGBC Summit za nami

Działania Opolskiej OIIB

Forum Termomodernizacja 2022

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in