Żłobek i przedszkole w Potęgowie w technologii modułowej

11.10.2023

Żłobek i przedszkole w Potęgowie to nowa inwestycja, która została w całości wykonana w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego zapewniającego energooszczędność i dobry mikroklimat.

 

Żłobek i przedszkole w Potęgowie

 

Nowoczesna placówka oświatowa, obejmująca żłobek i przedszkole, powstała w Potęgowie, w powiecie słupskim. Budynek, w całości wykonany w technologii modułowej, został zrealizowany w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Projektantem oraz wykonawcą inwestycji była gdańska firma EKOINBUD.

Żłobek i przedszkole w Potęgowie to jednokondygnacyjny kompleks o wysokości 3 m i całkowitej powierzchni użytkowej wynoszącej niespełna 1200 m². Placówka może przyjąć 125 dzieci w ramach trzyoddziałowego przedszkola i dwuoddziałowego żłobka. Inwestycja została w całości zrealizowana w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego zapewniającego wysoką energooszczędność i zdrowy mikroklimat.

 

Żłobek i przedszkole w Potęgowie

 

– Placówka została zaprojektowana w technologii prefabrykowanych modułów w konstrukcji drewnianej, która w znacznym stopniu skróciła czas wznoszenia jego konstrukcji i ograniczyła zastosowanie tzw. prac mokrych, znacznie wydłużających realizację inwestycji – mówi Michał Karbownik, project manager EKOINBUD.

Żłobek i przedszkole w Potęgowie obejmują w sumie 57 pomieszczeń, w tym 3 sale przedszkolne i 2 żłobkowe wraz z niezbędnymi węzłami sanitarnymi, sala wielofunkcyjna, gabinet dyrektora, pomieszczenia socjalne i sanitarne, przestrzeń do przygotowywania posiłków, zmywalnia oraz pomieszczenia techniczne. W celu redukcji kosztów eksploatacji na terenie inwestycji zainstalowano również panele fotowoltaiczne o mocy 50 kW. Jednocześnie budynek jest zasilany z gminnego ciepłociągu, wykorzystującego ekologiczną biomasę.

W ramach zagospodarowania terenów zewnętrznych na terenie placówki przygotowano place zabaw dla dzieci, układ pieszy z elementami małej architektury (ławkami, koszami i stojakami na rowery) oraz parking. Ponadto realizacja objęła też zagospodarowanie terenów zielonych wraz z dwoma dużymi ogrodami deszczowymi, pozwalającymi na retencję wód w czasie intensywnych opadów.

 

Żłobek i przedszkole w Potęgowie

 

– Głównym założeniem projektu było wykorzystanie drewna jako materiału konstrukcyjnego oraz wełny drzewnej jako materiału izolacyjnego ścian zewnętrznych i stropu. Niewątpliwym atutem technologii modułowej jest pełna dyfuzyjność, skutkująca „oddychaniem ścian”, co pozwala na wytworzenie ekologicznego mikroklimatu, dzięki czemu budynek jest bardzo zdrowy, dużo skuteczniej utrzymuje temperaturę i jest bardziej przyjazny użytkownikom. Ponadto zdecydowaliśmy się na zastosowane rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną budynku poprzez zaprojektowanie przegród zewnętrznych o podwyższonych parametrach izolacyjności termicznej. Placówka wyposażona jest również w ogrzewanie podłogowe i wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Jeżeli natomiast chodzi o prace zewnętrze, teren wokół obiektu wymagał od nas nieco bardziej skomplikowanych prac ziemnych, polegających na zniwelowaniu terenu i dostosowaniu go do specyficznych wymogów, które muszą spełniać place zabaw – mówi Tomasz Balcerowski, prezes zarządu EKOINBUD.

 

Źródło: EKOINBUD

 

Czytaj także:

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Gdańsku z nowym budynkiem

Nowa siedziba Nadleśnictwa Oleśnica Śląska

Pierwsza w Polsce szkoła w technologii drewnianego szkieletu

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in