Zapora Sanxia (Trzy Przełomy)

21.09.2006

Chiny ogłosiły oficjalnie, iż zakończyła się budowa zapory Trzech Przełomów – największego projektu wodnego na świecie, realizowanego od 13 lat.

Zapora na rzece Jangcy, zwanej w Chinach „matką wszystkich powodzi”, znajduje się w zachodniej części prowincji Hubei, rzeka przebija się tam przez trzy malownicze górskie wąwozy. Uważa się, że nowo postawiona zapora będzie skutecznie zapobiegać regularnie powtarzającym się na ogromną skalę powodziom. W dorzeczu Jangcy żyje ponad 420 mln osób, a np. w wielkiej powodzi w 1954 r. zginęło ponad 30 tys. osób. Zapora długości 2309 m i wysokości 181 m pozwoli stworzyć zbiornik o pojemności 39,3 mld m3 wody. Żeglugę ma zapewnić 5-stopniowa śluza. Moc budowanej przy zaporze elektrowni wodnej, która rozpocznie pracę za 2 lata, wyniesie (w 2009 r.) 22,4 GW. Koszt budowy całej inwestycji hydrotechnicznej to ok. 28 mld dolarów. Budowa zbiornika wymagała zatopienia 140 miast i 4300 wsi, a także starożytnych świątyń i klasztorów z czasów Dynastii Ming.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.