Wzrost wolumenu transakcji inwestycyjnych w Europie Środkowej

08.07.2013

W pierwszym półroczu 2013 r. wartość transakcji inwestycyjnych wyniosła 1,73 mld euro, ale w drugiej połowie roku może być znacznie wyższa.

Według danych międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield w drugim kwartale 2013 r. łączna wartość transakcji inwestycyjnych na rynkach nieruchomości Europy Środkowej (w Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech) wyniosła 631 mln euro, czyli więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Od początku roku zainwestowano w Europie Środkowej ok. 1,73 mld euro, co oznacza wzrost o 24% w porównaniu z pierwszym półroczem 2012 r. (52 transakcje zostały zamknięte w porównaniu z 31 transakcjami w pierwszym półroczu 2012 r.). Zważywszy na znaczny wolumen transakcji na zaawansowanym etapie, które nie zostały jeszcze sfinalizowane, wartość obrotów za cały rok może przekroczyć ubiegłoroczną.

Charles Taylor, Partner Zarządzający w firmie Cushman & Wakefield w Polsce, powiedział: Poziom aktywności na rynkach inwestycyjnych Europy Środkowej w pierwszej połowie 2013 r. był zgodny z oczekiwaniami przy dominującej pozycji Polski (w pierwszym półroczu 2013 wartość transakcji inwestycyjnych w Polsce wyniosła 1,09 mld euro), ale bardziej interesujące będzie najbliższe półrocze ze względu na finalizowanie kilku ważnych transakcji i szereg dużych aktywów oferowanych na rynku. Wkrótce możemy oczekiwać optymistycznych informacji z Czech i prawdopodobnie Węgier dotyczących zrealizowanych transakcji.

 

 

W drugim kwartale 2013 r. dominującą pozycję w Europie Środkowej nadal zajmowała Polska, na którą przypadło niemal 72% łącznej wartości inwestycji, natomiast w Czechach i na Słowacji zainwestowano tylko po prawie 100 mln euro. W Rumunii i na Węgrzech nie odnotowano w ubiegłym kwartale większych transakcji inwestycyjnych, mimo iż w pierwszym kwartale bieżącego roku zainwestowano na Węgrzech 159 mln euro.

Największym zainteresowaniem inwestorów nadal cieszył się sektor biurowy, na który przypadło 50% łącznego wolumenu transakcji inwestycyjnych w drugim kwartale 2013 r. Wartość inwestycji w nieruchomości biurowe jest już piąty kwartał z rzędu wyższa niż w sektorze handlowym. Natomiast w sektorze nieruchomości magazynowych poziom aktywności inwestycyjnej spadł w porównaniu z dwoma poprzednimi kwartałami – jego udział w łącznych obrotach wyniósł 10%.

Soren Rodian Olsen, dyrektor ds. inwestycji w nieruchomości biurowe i magazynowe w firmie Cushman & Wakefield w Polsce, powiedział: Ze względu na rosnące zainteresowanie inwestorów najlepszymi nieruchomościami biurowymi i magazynowymi w Polsce, w drugiej połowie 2013 r. może zostać zawartych szereg transakcji przy dość agresywnych stopach kapitalizacji.

Wśród najważniejszych transakcji należy wymienić zakup biurowca Senator w Warszawie przez Union Investment, zakup przez Unibail-Rodamco udziałów w kompleksie Złote Tarasy od m.st. Warszawy oraz zakup Apollo Business Center IV w Bratysławie przez Ceska Pojistovna. Swoją aktywność na rynku inwestycyjnym Europy Środkowej w drugim kwartale zaznaczyli również Bluehouse i Standard Life.

W Europie Środkowej uzgodniono szereg dużych transakcji, które po sfinalizowaniu mogą znacząco zwiększyć wolumen inwestycji w drugim półroczu. Wybrane transakcje:

– Silesia City Center w Katowicach – 412 mln euro,

– Galeria Dominikańska we Wrocławiu – 151,7 mln euro,

– Portfel Charter Hall (Szczecin, Wrocław, Gliwice, Katowice, Kraków) – 174,5 mln euro.

Charles Taylor powiedział: Zważywszy na liczbę transakcji w przygotowaniu, dostępność dobrej jakości produktów inwestycyjnych oraz utrzymujące się zainteresowanie inwestorów Europą Środkową, wolumen inwestycji w tym regionie może przekroczyć ubiegłoroczny, który wyniósł 3,8 mld euro.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in