Wyniki sprzedażowe Spółek Leasingowych BZ WBK za 2008 rok

21.01.2009

W 2008 r. Spółki Leasingowe BZ WBK (BZ WBK Leasing oraz BZ WBK Finanse & Leasing) sfinansowały ogółem ruchomości i nieruchomości warte 1 798 mln zł, co oznacza wzrost o 2,3% w porównaniu z zeszłym rokiem.

Według wstępnych danych z firm leasingowych uzyskaliśmy wynik ponad średnią branży. Jest to efekt naszej koncentracji na utrzymaniu wysokiego poziomu obsługi klienta, usprawnieniu procesów wewnętrznych oraz dbałości o jakość portfela. – mówi Tomasz Jąder, prezes zarządu BZ WBK Leasing. W 2008 r. największą dynamikę rozwoju Spółki Leasingowe BZ WBK zanotowały w segmencie nieruchomości, gdzie wartość umów wyniosła 76 mln zł, czyli o 55% więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie oddano do użytku ruchomości warte 1 722 mln zł (+0,8%). W tej kategorii środków trwałych najbardziej dynamicznie rósł leasing maszyn i urządzeń, gdzie sfinansowano środki trwałe za kwotę 681 mln zł (+14%).
W segmencie finansowania pojazdów Spółki Leasingowe BZ WBK odnotowały spadek o 7,4%, przy czym wartość oddanych do użytku aut osobowych była o 5,4% wyższa niż w 2007 r. Spadek o 25% w porównaniu z poprzednim rokiem odnotowano w segmencie pojazdów takich jak ciągniki siodłowe i samochody specjalne.
Dla całej branży leasingowej 2008 r. był trudny. O ile w pierwszych trzech kwartałach wyniki sprzedażowe były bardzo dobre, o tyle w ostatnim kwartale niepewność zahamowała impet rozwojowy polskich przedsiębiorstw. Odczuliśmy negatywne konsekwencje zawirowań na zachodnich rynkach finansowych, sądzimy jednak, że jest to etap przejściowy i w roku 2009. przedsiębiorcy powrócą do realizacji  planowanych wcześniej  inwestycji. W nowy rok wchodzimy z przekonaniem, że leasing ma szansę w znacznym stopniu wesprzeć polską gospodarkę poprzez udział w finansowaniu nowych inwestycji. Warto zwrócić też uwagę, że wśród zjawisk, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć w 2009 r., takich jak np. dostępność finansowania i jego cena, jest też kilka czynników, które będą sprzyjać rozwojowi usług leasingu. Myślę tu np. o planowanych usprawnieniach w dostępie do środków unijnych na realizację inwestycji finansowanych leasingiem, projektach związanych z organizacją EURO 2012 czy planie antykryzysowym rządu, który – jak zapowiadają politycy – będzie promować również leasing – mówi Tomasz Jąder.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.