Wynagrodzenia inżynierów w Polsce

27.03.2012

Wyniki badania wynagrodzeń Antal International wskazują, że ponad połowa specjalistów inżynierów w Polsce zarabia powyżej 8000 zł brutto miesięcznie.

Antal International opublikował właśnie wyniki badania wynagrodzeń specjalistów i menedżerów opracowanegona podstawie procesów rekrutacyjnych zrealizowanych pomiędzy lipcem a grudniem 2011 r. w Polsce. Analiza wskazuje najlepiej opłacane specjalizacje i branże oraz najbardziej poszukiwane przez pracodawców kompetencje na konkretnych stanowiskach.

 

Inżynieria – relokacja szansą na rozwój

Pensje inżynierów utrzymują się cały czas na wysokim poziomie – ich przeciętne wynagrodzenie wynosi 9500 zł brutto miesięcznie. Tempo rozwoju kariery, a co za tym idzie wysokość zarobków inżynierów niejednokrotnie uzależniona jest od ich mobilności i gotowości do podejmowania nowych wyzwań w różnych zakątkach kraju. Wiele zakładów produkcyjnych lokuje się z dala od centrów miast, podobnie rzecz się ma w przypadku projektów budowlanych czy energetycznych – komentuje Artur Migoń, dyrektor i partner w Antal International zarządzający zespołem specjalizującym się w rekrutacjach inżynierów. Poza wąskim branżowym doświadczeniem pracodawcy coraz bardziej zwracają uwagę na zaangażowanie i inicjatywę pracowników. Kandydaci charakteryzujący się do tego umiejętnościami przywódczymi mogą liczyć na awans na stanowisko kierownicze i znaczną podwyżkę. Jest o co powalczyć – na przykład kierownik programu może liczyć na wynagrodzenie 15 000 zł brutto miesięcznie.

 

Przykładowe wynagrodzenia miesięczne brutto specjalistów i menedżerów w branży produkcyjnej oraz poszukiwane kompetencje

Program Manager

doświadczenie w pracy projektowej; kontakt z klientami i dostawcami; znajomość marszruty technologicznej odpowiednich produktów w zależności od sektora; umiejętność współpracy i koordynacji zakupów, logistyki, produkcji; New Product Implementation

10 000-15 000 zł

Kierownik Zmianowy Produkcji

doświadczenie w pracy zmianowej; 3-5 lat doświadczenia w zarządzaniu zespołem produkcyjnym 30+ osób; nastawienie na wyniki; charyzma, umiejętność zaangażowania zespołu w powierzone zadania

6500-9000 zł

Quality Engineer

2-3 lata doświadczenia w branży motoryzacyjnej; doświadczenie w pracy z niemieckim klientem; praktyka w APQP, 8D, PPAP

7000-10 000 zł

Źródło: dane Antal International

 

Ile zarabia specjalista i menedżer w Polsce?

Pracodawcy w każdej branży aktywnie prowadzą rekrutacje specjalistów i menedżerów w całej Polsce. Konkurencja o wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników sprawia, że poziom ich wynagrodzeń jest stosunkowo wysoki. Przeciętne wynagrodzenie miesięczne w tej grupie zawodowej wynosi 9600 zł brutto, wobec 3600 zł brutto przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wg GUS. Mediana wynagrodzeń w badanej przez Antal International grupie wynosi 8500 zł brutto miesięcznie. Warto pamiętać, że w przypadku specjalistów i menedżerów rozpiętość wynagrodzeń jest bardzo duża. Każdy pracownik ma unikalny zestaw kompetencji i cech osobistych, a każda firma inne standardy wynagradzania w zależności od jej wielkości i branży, w której funkcjonuje. Dlatego jeśli chcemy ocenić poziom zarobków na konkretnym stanowisku konieczna jest głębsza analiza – wysokość przeciętnego wynagrodzenia stanowi jedynie wskazówkę. – dodaje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

 

Średnie wynagrodzenie doświadczonych specjalistów i menedżerów w Polsce wg dyscyplin.

Źródło: badanie wynagrodzeń Antal International

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.