Wróciły czasy świetności Babilonu

27.04.2016

Przebudowano i wyremontowano dom studencki „Babilon” w Krakowie.

17-kondygnacyjny DS-2 „BABILON” stanowi fragment Miasteczka Studenckiego Akademii Górniczo-Hutniczej (dawniej Miasteczko Studenckie im. XX-lecia PRL) w Krakowie. Zaprojektowany został w latach 70. ubiegłego stulecia przez zespół profesora Politechniki Krakowskiej – architekta Tomasza Mańkowskiego. Po 50 latach intensywnej eksploatacji budynek wymagał kapitalnego remontu i przebudowy. Projekt został opracowany przez zespół wielobranżowy firmy budowlano-projektowej „Artbud” Sosnowiec, pod kierownictwem architektów Wojciecha i Bartłomieja Rados. Dokumentacja remontu została wykonana w pierwszym półroczu 2014 r., a budowa trwała 9 miesięcy i została ukończona w czerwcu 2015 r.

 

 

Głównym założeniem projektu było podniesienie standardu mieszkania dla żaków. Przeprojektowano składy mieszkalne 10-osobowe z węzłem sanitarnym i kabiną prysznicową na dwupokojowe dla 4 studentów – z pełnym umeblowaniem, instalacją komputerową, telefonem i telewizją satelitarną, z węzłem sanitarnym, kabiną prysznicową oraz aneksem kuchennym. Przebudowano również parter budynku na część usługową dla studentów – lokal gastronomiczny na 50 miejsc konsumpcyjnych z zapleczem, pomieszczenie klubowe z salą telewizyjną, lektorium oraz pomieszczenia socjalne, magazynowe i biurowo-recepcyjne. Zaprojektowano nowe instalacje w budynku. Metamorfozę przeszły wnętrza i elewacja budynku. Termorenowację fasad przeprowadzono przy szczególnym uwzględnieniu i zachowaniu jej pierwotnego wyglądu.

Generalnym wykonawcą był Mostostal Warszawa.

Projekt przebudowy krakowskiego „Babilonu” zaskarbił sobie uznanie jury konkursu Fasada Roku 2015, zdobywając tytuł w kategorii „budynek po rekonstrukcji i adaptacji”. Tym samym akademik AGH otrzymał automatyczną kwalifikację do Baumit Life Challenge 2016.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.