Więcej kleju w kleju? Blisko 30% negatywnych wyników

11.06.2012

Związek Pracodawców Producentów – Materiałów dla Budownictwa przedstawiając wyniki badań klejów do styropianu, proponuje rozwiązania ustawowe, które wspierać będą rzetelnych przedsiębiorców.

Celem działania Związku Pracodawców – Producentów Materiałów dla Budownictwa jest przeciwdziałanie nieuczciwej konkurencją i podejmowanie starań, aby rynek sprzyjał rzetelnym przedsiębiorcom. Jednym z przejawów nieuczciwości jest wprowadzanie na rynek wyrobów budowlanych o parametrach niezgodnych z deklarowanymi przez producenta, co powoduje nie tylko negatywne konsekwencje dla nabywcy, ale także jest wyrazem nieuczciwej konkurencji wobec rzetelnych przedsiębiorców, którzy oferując pełnowartościowe wyroby nie są w stanie obniżać kosztów ich wytworzenia.

Dlatego też od 2010 r. związek prowadzi cykliczne konsumenckie badania materiałów budowlanych wprowadzonych do obrotu, powszechnie dostępnych na rynku polskim. Pierwszym było badanie styropianu i klejów do styropianu a w 2011 r. – okien PCV 13 polskich producentów.

Wyniki wszystkich badań odbiły się szerokim echem w branży budowlanej, choć głównie sprowadzały się one do prób (nieudanych) podważania rzetelności badań.

Dotychczasowe doświadczenia pokazały, że po opublikowaniu wyników badań, następowała czasowa poprawa jakości badanych wyrobów. Niestety po kilku miesiącach następował powrót i znowu na rynku masowo pojawiały się wyroby niespełniające deklarowanych przez producenta parametrów.

W odniesieniu do badań klejów dokonaliśmy jednak kilku zmian:

– Realizatorem zakupów i badań będą odpowiednie zakłady Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych,

– Procedura zakupu jest akredytowana przez PCA,

– Program zakupów i badań klejów do styropianu obejmuje tym razem 25 producentów, w tym, jak zawsze, obligatoryjnie producentów – Członków Związku i zostanie w tym roku zrealizowany trzykrotnie.


Jesteśmy przekonani, że powtarzanie badań (w tym roku trzykrotnie) i publiczne prezentowanie wyników wpłynie długoterminowo na zachowanie producentów. Jeśli to będzie konieczne, w przyszłym roku jesteśmy gotowi przeprowadzić 4 serie badań. Nierzetelni producenci muszą być wyparci z rynku.

Zgodnie z przyjętą zasadą transparentności działań związku, instrukcja zakupów i badań wyrobów budowlanych, wraz z załącznikami, została opublikowana na stronie związku www.dlabudownictwa.pl.

Zakupy i badania przyczepności klejów do styropianu zostały dokonane, na zlecenie związku, w kwietniu i maju 2012 r. przez Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie.

Zgodnie z procedurą, zakupy i przygotowanie próbek zostało wykonane przez Zakład Badań Kontrolnych w Krakowie. Z zakupionych klejów zostały utworzone dwie próbki: próbka „A” – do badania i „B” – próbka kontrolna. Próbki zostały oznakowane kodami, a protokół kodowania został przekazany związkowi.

Próbki „A” została dostarczona do Zakładu Badań Kontrolnych a próbki „B” są przechowywane we właściwych warunkach. Wyniki badań w postaci sprawozdań (odnoszące się do zakodowanych próbek) przekazano związkowi, który dokonał dekodowania – identyfikacji wyników z konkretnymi producentami.

Badanie zostało wykonanie w stanie powietrzno-suchym, w warunkach laboratoryjnych, zgodnie z ETAG 004:2011

Z przebadanych  klejów – blisko 30% (7 próbek) uzyskało wynik poniżej dopuszczalnej wartości. Przyjęta procedura przewiduje możliwość badania próbki „B”. Z tego powodu na razie, nie podajemy nazw producentów klejów z negatywnym wynikiem, gdyż na ich wniosek i koszt może być zbadana próbka „B”. Związek poinformował producentów o uzyskanym wyniku i wspomnianej możliwości.

Prezentując wyniki pozytywne, uznajemy za mało prawdopodobne, domaganie się przez tych producentów badania próbki „B”.

Otrzymane wyniki przyczepności klejów odnoszą się wyłącznie do zakupionych klejów  i nie upoważniają do uogólniania w ocenie producenta i jego wyrobów.

 

Mamy świadomość, że choćby z powodu ograniczonych środków, badania zlecane przez związek są działaniem koniecznym, ale nie wystarczającym. Jesteśmy też świadomi, że podobnie przedsięwzięcia kontrolne Nadzoru Budowlanego dają ograniczony efekt. Dlatego, podtrzymując naszą determinację dotyczącą badań kontrolnych, oczekując większej efektywności od Nadzoru Budowlanego, proponujemy trzeci element działań, które łącznie winny oczyścić nasz rynek z nieprawidłowych wyrobów budowlanych.

Proponujemy zmiany w ustawie o wyrobach budowlanych, których celem jest wspieranie rzetelnych producentów.

Projekt nowelizacji ustawy o wyrobach budowlanych – dobrowolna ceryfikacja.

Uzasadnienie – znak V.

 

Źródło: Związek Pracodawców Producentów – Materiałów dla Budownictwa

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in