Węzły cieplne TAURON w dwóch katowickich biurowcach

30.03.2022

Węzły cieplne, które wybudował TAURON w biurowcach Global Office Park i KTW w Katowicach, to największe indywidualne instalacje tego typu spółki.

 

Węzły cieplne

 

Dwa największe w swojej historii indywidualne węzły cieplne wykonał TAURON w kompleksach biurowych stolicy Śląska. Wymienniki ciepła wraz z systemami układów pomiarowych zostały wykonane w całości we własnym zakresie przez pracowników spółki. Specjaliści zrealizowali budowę przyłącza, aparatury automatyki pogodowej oraz monitoringu węzłów. Koszt realizacji przyłączenia wraz z montażem węzłów i pełnej aparatury to niemal 4,6 mln zł. Nowe węzły cieplne pozwalają zapewnić odbiorcom ciepło technologiczne na potrzeby wentylacji, ciepłą wodę użytkową oraz centralne ogrzewanie dla powierzchni usługowo-handlowych.

Węzeł cieplny TAURON powstał w kompleksie biurowym Global Office Park w Katowicach i obsługuje już 3,9 MWt (mocy cieplnej), a do końca 2022 r. zostanie oddany do użytkowania w tym obiekcie kolejny o mocy 1,97 MWt. Natomiast w kompleksie budynków biurowych KTW w Katowicach działają już dwa indywidualne węzły cieplne o mocy 3,2 MWt oraz 6,2 MWt i są to największe tego typu urządzenia zainstalowane w historii spółki.

– W praktyce oznacza to monitorowanie online, 24 godziny na dobę, pracy węzłów cieplnych i instalacji odbiorczych oraz możliwość zdalnego sterowania parametrami urządzeń w węźle. Dyspozytor otrzymuje na bieżąco powiadomienia i alarmy pozwalające na szybkie wykrycie nieszczelności i diagnozę nieprawidłowości w pracy urządzeń – mówi Marcin Staniszewski, prezes spółki TAURON Ciepło.

Nowoczesna usługa automatyki pogodowej pozwala natomiast na ustawienie wartości temperatur, zgodnie z którymi następuje samoczynne wyłączenie i włączenie dostarczania ciepła do budynków, w zależności od temperatury zewnętrznej.

 

Ciepło sieciowe jest istotnym narzędziem w walce ze smogiem w polskich miastach. Spaliny pochodzące z elektrociepłowni poddawane są oczyszczaniu w elektrofiltrach, których sprawność wynosi 99,9%. Rozbudowa sieci ciepłowniczej w aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej ma znaczący wpływ na ograniczenie smogu w regionie.

 

Czytaj także:

Trzy pytania o węzły cieplne

Jak dobrze wykorzystać ciepło z biogazowni?

Pomieszczenia techniczne – wady i błędy oraz nowoczesne rozwiązania zgodne z zasadami zrównoważonego budownictwa

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.