Wavin z farmą fotowoltaiczną na dachach fabryki

04.07.2023

Wavin Polska na dachach swoich hal produkcyjnych w wielkopolskim Buku zamontował farmę fotowoltaiczną. Instalacja ma produkować ok. 400 MWh rocznie.

 

Wavin

 

Wavin Polska, należąca do grupy Orbia, to producent wyrobów i systemów instalacyjnych z tworzyw sztucznych przeznaczonych do budownictwa mieszkaniowego, komercyjnego i infrastrukturalnego. Celem firmy jest budowanie zdrowego i zrównoważonego środowiska w miastach przyszłości. Dlatego Wavin projektuje, produkuje i wspiera rozwiązania związane m.in. z wodą i komfortem cieplnym, ale także koncentruje się na wdrażaniu proekologicznych produktów i systemów. Firma od lat podejmuje konkretne kroki, które konsekwentnie zbliżają ją do idei zrównoważonego rozwoju i obiegu zamkniętego w gospodarce. Dlatego na dachach siedziby Wavin Polska w podpoznańskim Buku powstała farma fotowoltaiczna.

– Projekt był dużym wyzwaniem technicznym, m.in. ze względu na konieczność wkomponowania paneli fotowoltaicznych w istniejącą infrastrukturę techniczną, zgodnie z warunkami przyłączeniowymi. W tym celu nawiązaliśmy współpracę z firmą SolarAccess, z którą marka Wavin realizowała już podobne projekty, ale w innych krajach. Tym razem zaprosiliśmy SolarAccess do wdrożenia dużej, fotowoltaicznej instalacji w naszej polskiej siedzibie w Buku. Już dziś, dzięki zamontowanej farmie solarnej, wytwarzamy część energii potrzebnej do naszej produkcji – mówi Karol Woźniak, główny energetyk w Wavin Polska.

 

Wavin

 

Realizacja projektu fotowoltaicznego dla Wavin Polska obejmowała instalację ponad 900 dwustronnych modułów fotowoltaicznych o mocy szczytowej 455 watów wraz z trzema inwerterami o mocy 110 kW. W halach, na dachach których zostały zainstalowane panele fotowoltaiczne, powstała rozdzielnia z częścią siłową i częścią telemechaniki oraz transmisji danych. System wizualizacji pracy farmy fotowoltaicznej pozwala obserwować wskaźniki związane z produkcją energii elektrycznej, prezentuje także dane finansowe związane z funkcjonowaniem instalacji solarnej oraz informacje dotyczące jej wpływu na środowisko, m.in. wskazuje poziom redukcji emisji dwutlenku węgla. Według prognoz instalacja wyprodukuje rocznie prawie 400 MWh zielonej energii elektrycznej, która będzie wykorzystywana na potrzeby firmy.

Farma fotowoltaiczna ma w rezultacie przynieść nie tylko energię elektryczną, ale także wymierną korzyść ekologiczną w postaci rocznej redukcji emisji CO2 o ok. 300 ton. To kolejny krok ku temu, aby osiągnąć ambitny cel korporacyjny: zero emisji dwutlenku węgla do 2050 r. Firma planuje także kolejne projekty związane ze zrównoważonym rozwojem.

 

Źródło: Orbia

 

Przeczytaj też:

Instalacje fotowoltaiczne o mocy powyżej 50 kW. PRZEPISY

Bezpieczne instalacje fotowoltaiczne

Farma fotowoltaiczna Przykona – nowa instalacja EDP Renewables

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in