W świecie tapet ściennych – co warto wiedzieć o klejach do tapet?

Artykuł sponsorowany

30.06.2022

Tapety na ścianach to jedne z chętniej stosowanych rozwiązań podczas aranżowania wnętrz. Jednak żadne tapetowanie nie dojdzie do skutku, jeśli poza wybraną tapetą nie zakupimy odpowiedniego kleju. Zobacz, jak i dlaczego wybrać odpowiedni klej, aby tapety na długo zdobiły Twoje ściany.

Kleje do tapet – jakie wybrać?

Aby przytwierdzić tapetę do ściany, potrzebne są nam przede wszystkim kleje do tapet, które są dostępne na rynku w trzech odmiennych konsystencjach. W zależności od preferencji można bowiem postawić na kleje w gotowej wersji płynnej lub wybrać te będące proszkiem, które rozrabia się z wodą. W ich przypadku kluczowe jest zachowanie właściwych proporcji, aby przygotowany produkt nie utracił swoich właściwości, a przede wszystkim lepkości. Kleje do tapet można znaleźć także w formie żelu, który zamknięty jest w pojemniku. W przypadku pierwszych aplikacja polega na rozprowadzeniu przy pomocy pędzla lub walka, z kolei ostatnie wyciska się bezpośrednio, co wiele osób może uznać za niemałe ułatwienie.

 

Wybierając kleje do tapet, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj wybranej tapety. Inne produkty dedykowane są bowiem tym papierowym, inne sprawdzą się w przypadku specyficznych propozycji winylowych, czy lateksowych, które ze względu na swoją strukturę wymagają odmiennych, często zdecydowanie rzadszych konsystencji, aby móc dokładnie wniknąć w głąb powierzchni.

 

Jednak poza wyborem właściwego kleju, należy zapoznać się także z metodami jego nakładania, które różnią się w zależności od tapety. Istnieją dwie szkoły, z których jedna dotyczy smarowania klejem tapety, natomiast druga rekomenduje stosowanie go bezpośrednio na ścianie, dzięki czemu wystarczy jedynie rozwinąć rolkę i docisnąć, co minimalizuje ryzyko ślizgania się i zwijania tapety.

 

kleje do tapet

Rodzaje tapet ściennych

Jedną z propozycji na atrakcyjne ozdobienie wnętrz są tapety ścienne, które można znaleźć w sprzedaży w licznych odmianach. Najbardziej uniwersalne są te zwane papierowymi, które są proste w montażu i doskonale nadają się do maskowania wszelkich niedoskonałości. Znajdą one zastosowanie we wszystkich pomieszczeniach pozbawionych wilgoci – genialnie ozdobią każdą sypialnię, dodadzą sznytu w pokoju dziennym i uatrakcyjnią korytarz.

 

Kolejną wartą uwagi propozycją są tapety winylowe, które od poprzednio wspomnianych różnią się nie tylko materiałem, ale także wytrzymałością i odpornością, dzięki czemu można je wykorzystywać nawet w kuchniach i łazienkach. Ogromną popularnością cieszą się również tapety flizelinowe, które składają się zazwyczaj z dwóch warstw, co wpływa na ich jakość.

 

Wśród tapet znaleźć można także wiele oryginalnych odmian, które nie tylko zachęcają do zakupu wzorami, ale choćby i swoją strukturą. Należą do nich tapety tekstylne, te wzbogacone o włókna szklane, czy chociażby strukturalne, które dzięki swojej trójwymiarowości wspaniale zdobią każdą przestrzeń. Bogactwo wzorów i kolorów sprawia, że to doskonałe rozwiązanie służące nie tylko dekorowaniu danej powierzchni, ale i rzutujące na wygląd całego wnętrza.

 

Bricomarché

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in