Tynk kwarcowy w budynkach użyteczności publicznej

14.07.2016

Obiekty użyteczności publicznej ze względu na swoją reprezentacyjną funkcję wymagają zastosowania nowoczesnych rozwiązań architektonicznych i materiałów najwyższej jakości. Świetnie sprawdzi się tu tynk kwarcowy, który może być stosowany zarówno wewnątrz budynku, jak i jako dekoracyjne pokrycie elewacji.

Codziennie budynki te odwiedzają dziesiątki osób. Dlatego bardzo ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa konstrukcji i użytkowania – zarówno w kwestii ochrony przeciwpożarowej, jak i ochrony zdrowia użytkowników, na co składa się m.in. odpowiednia izolacja cieplna i cyrkulacja powietrza w obiekcie.

Poza spełnieniem najwyższych standardów bezpieczeństwa obiekty pełnią również funkcje reprezentacyjne. Są wizytówką instytucji, dlatego architekci projektując budynki użyteczności publicznej szukają unikatowych i innowacyjnych rozwiązań. Wartym uwagi materiałem jest w tym przypadku tynk kwarcowy – nowoczesna masa tynkarska, która ze względu na wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne i oryginalne walory dekoracyjne sprawdzi się w budowie i renowacji obiektów, takich jak urzędy, szkoły czy przychodnie.

 

 

Tynki są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i atmosferyczne, a do tego mają szeroki wybór kolorów. To umożliwia architektom zaplanowanie dowolnych dekoracji ścian, a w przypadku zastosowania zewnętrznego – podniesienie walorów estetycznych elewacji budynku.

Tynk kwarcowy jest przeznaczony do wykonywania cienkowarstwowych dekoracyjno-ochronnych wypraw tynkarskich, np. jako końcowa warstwa dekoracyjna przy systemach ociepleń ETICS, gdzie warstwę termoizolacji stanowi zarówno styropian, jak i wełna mineralna. Można go stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Sprawdza się podczas ozdabiania fragmentów elewacji, ścian balkonów lub powierzchni ogrodzeń betonowych. Dodatkowo, dzięki walorom dekoracyjnym, można go stosować we wnętrzach oraz w miejscach szczególnie obciążonych użytkowo, jak np. cokoły, korytarze – mówi Bartłomiej Cholewa z firmy LAKMA SAT, producenta tynku kwarcowego z kolekcji Francesco Guardi Collezione.

Produkuje się go na bazie najwyższej jakości żywicy akrylowej i wyselekcjonowanych kruszyw kwarcowych. Nasz tynk jest dostępny w różnych kompozycjach kolorystycznych – zbliżonych do kamieni naturalnych, barwach ziemi, jak i w palecie odważnych i intensywnych. Ponadto można wzbogacić masę dodatkami dekoracyjnymi, jak mika czy chips metaliczny. Dzięki temu tynkowane powierzchnie nabiorą bardziej szlachetnych efektów – dodaje Bartłomiej Cholewa.

W przypadku zastosowania na elewacji zadaniem tynku jest nie tylko ozdoba fasady budynku, ale również ochrona przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, zabrudzeniami, uszkodzeniami mechanicznymi czy rozwojem pleśni i grzybów, które powodują zielony nalot. Dzięki zastosowaniu specjalnego tynku o wysokich parametrach budynek zachowa reprezentacyjny wygląd na długie lata.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in