Termomodernizacja – nowe narzędzia, nowe możliwości oraz oszczędność czasu i energii

20.03.2008

Ustawa termomodernizacyjna to jedna z najlepiej funkcjonujących ustaw w obszarze budownictwa.

Dzięki 9-ciu latom jej funkcjonowania udało się pozyskać na termomodernizacje budynków wielorodzinnych (85%) i budynków użyteczności publicznej (8%) ponad 498 mln złotych.

Podstawą do złożenia wniosku o premię termomodernizacyjną jest audyt energetyczny. Wytyczne do zawartości audytu energetycznego określone zostały w Rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu i formy audytu energetycznego. Jednakże rozporządzenie nie określa sposobu przygotowania audytu. Dziś Audytor przygotowując audyt energetyczny, korzysta z szeregu różnych aplikacji, takich jak edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program do obliczania zapotrzebowania na ciepło. Zwiększa to czas wykonania audytu i wymaga szczególnej uwagi przy przenoszeniu danych z jednej aplikacji do drugiej, gdyż nietrudno o pomyłkę. BuildDesk Energy Audit pozwala na wykonanie audytu za pomocą tylko jednej aplikacji.
 
Oszczędność czasu
BuildDesk Energy Audit (BDEA) jest oprogramowaniem dedykowanym dla Audytorów Energetycznych. Służy do przeprowadzenia audytu energetycznego oraz przygotowanie wydruku w postaci elektronicznej zgodnie z wytycznymi Ustawy Termomodernizacyjnej. Dzięki kompleksowości i rozwiązaniom zastosowanym w aplikacji, skraca czas wykonywania audytu ponad trzykrotnie. Sposób pracy z programem odwzorowuje proces przeprowadzania audytu. Zgodnie z analizą budynku przechodzimy kolejno przez zakładki (Formalności, Budynek, Pomieszczenia, Ciepło, Przegrody, Grupy, Usprawnienia, Warianty) wypełniając danymi odpowiednie pola – pracując systematycznie oszczędzamy czas i nie zapomnimy o żadnym potrzebnym elemencie audytu. Dzięki obszernym bazom danych technologii wielkopłytowych i tradycyjnych, materiałów, przegród budowlanych i stolarki, użytkownik nie musi wykonywać szeregu czynności związanych z wprowadzeniem danych i tworzeniem opisów, gdyż w BDEA są one generowane automatycznie.
 
Aplikacja została również wyposażona w szereg pomocniczych programów obliczeniowych:
• kalkulator powierzchni i objętości – pozwala na dowolne kształtowanie bryły budynku i wylicza wszelkie potrzebne parametry geometryczne,
• kalkulator pomieszczeń i wentylacji – gdzie precyzyjnie defi niujemy poszczególne pomieszczenia, ich przeznaczenie i konieczne wartości wymian powietrza w zależności od podanej funkcji budynku,
• kalkulator U – umożliwia szczegółową analizę każdej z przegród z uwzględnieniem mostków termicznych.

{mospagebreak}
Bardzo łatwo rozszerzyć analizę finansową o dowolny kredyt komercyjny lub remontowy. Oprócz ustawowo przyjętych założeń co do premii termomodernizacyjnej program pozwala na wprowadzenie dowolnych danych dot. finansowania termomodernizacji (wysokość wkładu własnego, oprocentowanie, okres kredytowania, etc.). Otwiera to nowe możliwości na kwestie modernizacji, jednocześnie rozszerzając zakres auditingu energetycznego i jego wykorzystania w procesach wzrostu efektywności energetycznej budynków. BuildDesk Energy Audit jest wyposażony w zaawansowany mechanizm weryfi kacji wprowadzonych danych i ich kompletności. Program umożliwi przeprowadzenie audytu szacunkowego po wprowadzeniu tylko niezbędnych danych (na tym etapie nie będzie konieczne np. sporządzanie wszystkich opisów wymaganych w audycie). Przed wydrukiem kompletnego audytu wszystkie wprowadzone dane zostaną ponownie sprawdzone i jeżeli nie wszystkie wartości wymagane w audycie zostały wprowadzone – serwer wydruków nie pozwoli na wydruk audytu. Tak dokładna analiza i weryfi kacja danych i obliczeń pozwala uniknąć błędów. Użytkownik w trakcie pracy z narzędziem jest informowany o poprawności wprowadzanych danych w dolnych pasku informacyjnym.
Dzięki Builddesk Energy Audit proces przygotowania audytu energetycznego jest bardziej komfortowy, a przede wszystkim krótszy. Nie ma konieczności zakupu i instalacji żadnego oprogramowania. Połączenie zalet wersji offline i online pozwala z jednej strony na komfort wprowadzania danych offline nawet na obiekcie, z drugiej na ciągłą aktualizację szerokich baz danych technologii i materiałów oraz samego oprogramowania po połączeniu z serwerem BuildDesk. Dzięki temu rozwiązaniu jest też możliwe zaproponowanie nowego sposobu rozliczania za korzystanie z oprogramowania. Zasada płatności za skończony, kompletny audyt jest wyjątkowo atrakcyjna dla użytkowników, często wykonujących audyty energetyczne jako zajęcie dodatkowe. Build- Desk Energy Audit to oszczędność czasu i (własnej) energii.
 
Więcej na www.builddesk.pl
 
BuildDesk Polska Sp. z o.o.
ul. Kwiatowa 14
66-131 Cigacice
Polska
tel.: (+48) 68 385 00 22
fax: (+48) 68 385 00 22
info@builddesk.pl
www.builddesk.pl
 

ZAMÓW PRENUMERATE

Artykul zamieszczony 
w „Inzynierze budownictwa”, 
marzec 2008 r. 
 
 
 
 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.