Stan epidemii – nowe wytyczne i ograniczenia

02.04.2020

Od 2 kwietnia 2020 r. każdy pracodawca musi wdrożyć nowe postanowienia Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz. 566) Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podpisał 31 marca 2020 r. Weszło ono w życie z dniem ogłoszenia, a jego zapisy dotyczą również miejsc pracy, jakimi są budowa oraz prace związane z utrzymaniem inwestycji.

 

 

Według nowych wytycznych pracodawca musi udostępnić pracownikom dodatkowe środki bezpieczeństwa. Trzeba także zapewnić minimum 1,5-metrowy odstęp pomiędzy stanowiskami pracy. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy przez „stanowisko pracy” rozumie się przestrzeń pracy wraz z wyposażeniem w środki i przedmioty pracy, w której pracownik lub zespół pracowników wykonuje pracę. Nowe rozporządzenie umożliwia wykonywanie pracy w zespołach przy zachowaniu odpowiedniej ochrony pracowników.

Zgodnie z nowymi przepisami zachowane są dotychczasowe zalecenia i wymagania sanitarne, ale wdrożone muszą być także nowe, które nakładają na pracodawcę obowiązek m.in. zapewnienia osobom zatrudnionym, niezależnie od podstawy zatrudnienia, rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji rąk. Z szatni i pomieszczeń socjalnych powinno się korzystać rotacyjnie w małych grupach, zachowując minimalny odstęp.

Ograniczenia w transporcie zbiorowym objęły teraz również pojazdy mające więcej niż 9 miejsc (łącznie z kierowcą) i dowożące osoby do pracy, np. na budowę. W takich pojazdach co drugie miejsce musi być wolne.

Pracownicy będący w delegacji i pracujący zawodowo, w tym również na budowie, mogą mieszkać w hotelach.

 

Źródło: GDDKiA

 

Przeczytaj też: Budowanie w czasach SARS-CoV-2 a siła wyższa

Inwestycje drogowe są realizowane

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.