Spalarnia odpadów w Olsztynie

09.11.2020

Spalarnia odpadów w Olsztynie będzie najnowocześniejszym obiektem umożliwiającym utylizację odpadów i odzyskiwanie energii na Warmii i Mazurach.

 

Spalarnia odpadów w Olsztynie będzie realizowana przez firmę Strabag Sp. z o.o., która wykona prace budowlane. Wykonawca rozpoczął prace budowlane instalacji termicznego przekształcania odpadów wraz z odzyskiem energii wykorzystywanej w miejskiej sieci ciepłowniczej (w systemie Waste to Energy) w Olsztynie.

 

spalarnia odpadów w Olsztynie

 

Umowa podpisana z Doosan Heavy Industries and Construction 9.10.2020 r. na kwotę 204 mln zł netto obejmuje budowę obiektów kubaturowych niezbędnych do montażu instalacji termicznego przekształcania frakcji energetycznej pochodzącej z odpadów komunalnych wraz z odzyskiem energii elektrycznej i cieplnej oraz budowę infrastruktury towarzyszącej. Strabag jest też odpowiedzialny za opracowanie i wykonanie zamiennego projektu budowlanego oraz projektów wykonawczych.

W skład nowej instalacji wejdzie blok energetyczny do termicznego przekształcania paliwa alternatywnego z wysokosprawną kogeneracją oraz gazowo-olejowa kotłownia szczytowa. Spalarnia odpadów w Olsztynie  produkować będzie ciepło i energię elektryczną dla mieszkańców tego miasta.

Obiekty o kubaturze ok. 215 tys. m³ i powierzchni zabudowy 16,4 tys. m² będą wykonane w konstrukcji żelbetowej, stalowej lub stalowo-żelbetowej, posadowione na płytach lub stopach i ławach żelbetowych. Ściany wewnętrzne oraz zewnętrzne o grubości 24 cm powstaną w technologii żelbetowej lub murowanej.

 

spalarnia odpadów w Olsztynie

 

Projekt zakłada budowę: sieci wodociągowej wraz z instalacją przeciwpożarową, kanalizacji sanitarnej oraz przemysłowej, kanalizacji deszczowej, sieci gazowej, cieplnej, a także sieci energetycznych niskiego i wysokiego napięcia. Spalarnia odpadów w Olsztynie zostanie wyposażona w rozwiązania teletechniczne wraz z system telewizji przemysłowej, a także system wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania. Całością będzie zarządzał system BMS.

Bunkier na odpady w części podziemnej będzie realizowany w technologii ściany szczelinowej, a część nadziemna zostanie wybudowana w technologii ślizgu do wysokości 35 m.

Wykonane zostaną drogi dojazdowe i chodniki oraz utwardzone place, które obejmują powierzchnię ok. 20 000 m². Powstaną stanowiska wyposażone w wagi samochodowe, stanowiska mycia i dezynfekcji kół, detektory substancji radioaktywnych, a teren całego zakładu zostanie ogrodzony.

Projekt powstaje z wykorzystaniem BAT (Best Available Technology).

W szczytowym momencie na budowie, u wszystkich wykonawców, w prace będzie zaangażowane 800–1000 osób.

Inwestycję realizuje konsorcjum : Doosan Heavy Industries and Construction (Korea) oraz Dossan Lentjes (Niemcy), który jest dostawcą i wykonawcą technologii. Spalarnia powstaje w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP). Termin realizacji: październik 2020 – lipiec 2023 r.

 

Spalarnia odpadów w Olsztynie w liczbach:

  • kubatura: 215 844 m³
  • powierzchnia zabudowy: 16 443 m²
  • powierzchnia użytkowa: 14 704 m²
  • powierzchnia całkowita terenu: 73 740 m²

 

Wizualizacje: Dobra Energia

 

Czytaj także: Białostocka spalarnia ruszyła w terminie

Ruszyła ekospalarnia w Krakowie

Bydgoska spalarnia odpadów gotowa

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.