Instalacja suszenia osadów ściekowych w Rąbczynie

10.11.2020

Instalacja suszenia osadów ściekowych w Rąbczynie ma już wybudowaną halę. Budynek jest przygotowany na montaż suszarek niskotemperaturowych opartych na pompie ciepła. Będzie to dopiero druga tego typu instalacja w Polsce.

 

Instalacja suszenia osadów ściekowych w Rąbczynie koło Ostrowa Wielkopolskiego jest realizowana przez WODKAN – Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. Jej celem jest kompleksowe uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Ostrów Wielkopolski poprzez uzyskanie ustabilizowanego, wysuszonego osadu ściekowego. Właśnie oddano gotową halę pod instalację.

Zakres przedsięwzięcia obejmuje wykonanie instalacji suszenia osadów składającej się z suszarek niskotemperaturowych opartych o pompy ciepła – łącznie dwóch linii technologicznych o wydajności około 31 ton osadu odwodnionego dziennie. Instalacja suszenia osadów ściekowych będzie dostarczona na przełomie 2020 i 2021 roku i wtedy rozpocznie się jej montaż w nowej hali.

 

Instalacja suszenia osadów ściekowych

 

– Głównym mankamentem tradycyjnych suszarni osadów jest wysokie zapotrzebowanie na energię. Zdecydowaliśmy się zatem na innowacyjne rozwiązanie, jakim jest suszarnia elektryczna, działająca w oparciu o pompy ciepła. Jej zaletą jest o połowę niższe zapotrzebowanie na energię – maksymalnie do 400 kWh na odparowanie 1 tony wody związanej w osadzie, a także bezodorowość, wynikająca z obiegu zamkniętego, w jakim krąży powietrze suszące. Oczyszczalnia ścieków w Rąbczynie jest w niemal 100% zasilana czystą energią pochodzącą z własnej elektrociepłowni biogazowej. Na potrzeby instalacji suszarni osadów zaprojektowana została instalacja fotowoltaiczna o mocy 550 kWp. Zatem nie tylko zmniejszamy zapotrzebowanie nowej instalacji na energię, ale też zapewnimy jej zasilanie energią w pełni odnawialną i praktycznie bezemisyjną – mówi Marek Karolczak – prezes WODKAN S.A.

Inwestycja jest realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj” przez generalnego wykonawcę – firmę IDS-BUD S.A. Wartość kontraktu wynosi ponad 17 mln zł brutto.

Instalacja suszenia osadów ściekowych w Rąbczynie stanowi część kompleksowego projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej i osadowej na terenie aglomeracji Ostrów Wielkopolski”, realizowanego od 2018 roku. Wartość inwestycji to w sumie 80 mln zł, z czego 40 mln zł to unijne dofinansowanie. Jest to największe przedsięwzięcie unijne w historii Ostrowa Wielkopolskiego i Grupy Kapitałowej Centrum Rozwoju. W ramach projektu zostaną także zmodernizowane: oczyszczalnia ścieków, stacja uzdatniania wody i ponad 10 km rurociągów kanalizacyjnych.

 

Przeczytaj też: Kierunki rozwoju gospodarki osadowej

Gospodarka wodno-ściekowa i zarządzanie wodami opadowymi w dużym zakładzie przemysłowym

Przydomowe oczyszczalnie ścieków na terenach wiejskich

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.