Seminarium Termomodernizacja, i co dalej

16.06.2009

Seminarium szkoleniowe pod takim tytułem odbyło się w dniach 15-16 czerwca w Miedzeszynie. Zostało zorganizowane przez ITB we współpracy ze Związkiem Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa (ZPPdB) oraz firmami Termo Organika i Sto-ispo.

 

W seminarium uczestniczyli m.in. Marek Kaproń − dyrektor ITB oraz Ryszard Kowalski − przewodniczący ZPPdB. Obrady podzielono na trzy części: dotyczące środowiska regulacyjnego, rynku i techniki. Warto zwrócić uwagę na to połączenie, gdyż, jak powiedział Ryszard Kowalski, zwykle „mówimy energia, a myślimy pieniądze”. Wskazał on także na fakt, ze w najbliższych latach będą rosły zarówno ceny energii, jak i koszty inwestycji termomodernizacyjnych (ze względu choćby na nowe technologie i wyższe kwalifikacje pracowników). Tym cenniejsze jest każde wsparcie dla termomodernizacji. Obecnie jest nim obniżona stawka VAT dla budownictwa mieszkaniowego oraz ustawa termomodernizacyjna, ponadto powstaje projekt wspierania prostych inwestycji (wymiana okien, drzwi, docieplanie ścian, wymiana kotłów, montaż kolektorów), skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych i do wspólnot mieszkaniowych. Projekt zakłada udzielanie gwarancji kredytowych przez BGK bankom kredytującym finansowanie takich inwestycji.

 
 
Obecnie oczekiwania inwestorów w zakresie systemów docieplania koncentrują się na dobrej izolacyjności i estetycznej elewacji za możliwie niska ceną. Wiele na seminarium mówiono o jakości ocieplania i docieplania, o technologii ocieplania ścian zewnętrznych (ETICS), jej wpływie na bezpieczeństwo pożarowe, akustykę, błędach wykonawczych oraz innowacjach w zakresie ocieplania. Pracownicy ITB pod kierownictwem dr. Krzysztofa Kasperkiewicza opracowali nową instrukcję „Złożone systemy izolacji cieplnej ścian zewnętrznych budynków ETICS. Zasady projektowania i wykonywania” (nr 447/2009).
Technologia ocieplania zewnętrznych ścian budynków w Polsce przez wiele lat była nazywana BSO, obecnie stosowany jest skrót ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System).
Przygotowywany jest projekt norm zharmonizowanych na ETICS, choć będą to normy tylko na pewne zakresy zastosowań, np. ocieplenia na podłożu betonowym.
W walce o jakość termomodernizacji ważną rolę odgrywają aprobaty, rekomendacje techniczne i certyfikaty udzielane przez ITB. Istotną nowością jest certyfikacja osób wykonujących i nadzorujących prace termomodernizacyjne.
 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.