Ruszyła fabryka Swedspan w Koszkach

28.06.2011

Uroczystego uruchomienia maszyn w innowacyjnym zakładzie do produkcji ultra cienkich płyt HDF w Koszkach, w gminie Orla, dokonała firma Swedspan, międzynarodowy producent płyt drewnopochodnych, należący do grupy IKEA. Jest to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie zakładów tego typu na świecie.

W fabryce będą wytwarzane ultra cienkie płyty HDF do produkcji lekkich mebli dla Ikea. Zakład produkcyjny ultra cienkich płyt HDF to pierwsza z kompleksu fabryk, które powstaną na działce należącej do firmy Swedspan. Obecna inwestycja, obejmująca tartak i produkcję dodaną, ma wartość 140 mln euro i została uznana przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych za największą inwestycję zagraniczną w Polsce w 2010 r. Rozpoczęcie produkcji na pełną skalę planowane jest na wrzesień 2011 r. Do połowy 2012 r., po zakończeniu wszystkich faz inwestycji, miedzy innymi tartaku i produkcji dodanej, znajdzie w niej zatrudnienie 250 osób.

 

 

Przy budowie fabryki znalazło zatrudnienie ok. 500 osób, a firma Swedspan przyjęła już ponad 100 pracowników z załogi, która według planu do połowy 2012 r., po zakończeniu wszystkich faz inwestycji, będzie liczyć ok. 250 osób. W momencie uruchomienia produkcji we wrześniu 2011 r. w zakładzie zatrudnionych będzie ok. 180 osób.

W ciągu kilku następnych lat w tym samym miejscu przewidywane jest otwarcie dodatkowych obiektów produkcyjnych firmy Swedspan, takich jak tartak, który będzie w stanie wyprodukować 60 000 m³ desek rocznie – powiedział Laimonas Rackauskas, dyrektor zarządzający w Swedspan Polska sp. z o.o.

Zastosowane w zakładzie w gminie Orla innowacyjne rozwiązania technologiczne pozwalają na produkcję lekkich, niskoemisyjnych, ultra cienkich płyt HDF o jakości znacznie przewyższającej produkty dostępne na rynku. W fabryce będą mogły być wytwarzane płyty HDF o grubości zaledwie 1,2 mm przy zachowaniu najwyższej wytrzymałości, podczas gdy obecny standard to płyty 2 mm lub grubsze. Jednocześnie płyty Swedspan będą posiadały powierzchnię optymalnie przystosowaną do dalszego lakierowania, co pozwoli na ograniczenie zużycia lakieru o około 25%. W fabryce znajduje się najszybsza prasa, jaka kiedykolwiek powstała (o prędkości 2 m/s), która jest przystosowana do szybkiego przestawiania się na produkcję różnych rodzajów ultra cienkich płyt HDF.

 

 

Zakład wyznacza nowe standardy w ekologicznej produkcji płyt HDF. 80-90% wody wykorzystywanej podczas produkcji zostaje odzyskane i ponowie użyte w procesach technologicznych (część wyparowuje w procesie suszenia). Surowiec drzewny dostarczany do zakładu będzie w 100% wykorzystywany w procesie produkcyjnym. W praktyce oznacza to, że produkcja będzie bezodpadowa, podczas gdy w innych zakładach odpady stanowią przeciętnie 15% surowców. W zakładzie firmy Swedspan w gminie Orla wszystkie produkty uboczne będą trafiały do kotłowni opalanej biomasą, która całkowicie zaspokoi zapotrzebowanie fabryki na energię cieplną i aż 15-20% jej zapotrzebowania na energię elektryczną. Będzie to pierwsza w Polsce fabryka UT-HDF oparta o wykorzystywanie biomasy.

 

Zakład w liczbach:

– powierzchnia obiektu wynosi 20 ha

– całkowita powierzchnia budynków wynosi 48 000 m², a ich pojemność to 600 000 m³

– maksymalna wysokość budynków w magazynie wysokiego składowania sięga 28 m

– po osiągnięciu pełnych mocy produkcyjnych w fabryce będzie wytwarzane 250 000 m³ płyt rocznie

Projekt wart 140 mln euro (627,2 mln zł) otrzymał dofinansowanie z unijnego programu Innowacyjna Gospodarka – 145,7 mln zł. Docelowo do połowy 2012 r. w zakładzie zatrudnienie znajdzie 250 osób. Obecnie IKEA generuje w naszym kraju bezpośrednio 10 tys. miejsc pracy, a pośrednio 40 tys.

 

Barbara Klem

Fot. SWEEDSPAN

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in