Rurociągi w Elektrowni Kozienice gotowe

27.07.2016

Stołeczna firma Totalbud zrealizowała kontrakt z Polimeksem-Mostostalem na budowę rurociągów wody chłodzącej w nowym bloku energetycznym Elektrowni Kozienice. Odbiór techniczny systemu rurociągów zbudowanych przez Totalbud przebiegł bez żadnych zakłóceń.

Próbę szczelności systemu rurociągów przeprowadzono na podstawie procedur prób ciśnieniowych zawartych w normie PN-EN 805 z grudnia 2005 r. Rurociąg zbudowany przez Totalbud ma dwie nitki – dla wody zimnej i ciepłej. Składa się z rur o średnicach 3,8 m (główna część), 2,6 m (wyjście od strony pompowni) oraz 2 i 0,8 m (wyjścia od strony maszynowni). Długość rurociągu wynosi 550 m.

 

 

Próbę przeprowadzono oddzielnie na dwóch odcinkach rurociągu. Odcinek pierwszy objął próbę ciśnieniową od klap zaporowo-zwrotnych w pompowni wody chłodzącej do klap odcinających przed kondensatorem, jak również odcinki rurociągu zasilającego pomocniczy obieg wody chłodzącej. Odcinek drugi obejmował rurociąg od klap odcinających za kondensatorem do kompensatora na połączeniu rurociągu wody podgrzanej z chłodną rurociągu wody chłodzącej wraz z rurociągiem zrzutowym wody z pomocniczego obiegu wody chłodzącej.

 

 

Próbę szczelności realizowała firma zewnętrzna. Rurociąg o dwóch nitkach przez 72 godziny napełniano 6,5 tys. m³ wody. Następnie w najwyższym punkcie rurociągu zainstalowano manometr i podniesiono ciśnienie do 6 barów. Było ono utrzymywane przez godzinę. Przy użyciu tej samej wody skontrolowano obie nitki rurociągów po odpowiednim jej przepompowaniu.

W trakcie budowy Totalbud zainstalował na swoich rurociągach osiem reperów. Podczas odbioru technicznego posłużyły one do pomiarów osiadania rurociągów. Badanie prowadzono w trakcie napełniania wodą, jak i po całkowitym napełnieniu. Wszystkie testy techniczne i geodezyjne rurociągi Totalbudu przeszły bez żadnych problemów.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.