Rekordowa aktywność inwestorów na rynkach biurowych poza Warszawą

26.01.2016

Po raz pierwszy w historii rynku inwestycyjnego w Polsce wartość transakcji biurowych na rynkach regionalnych była wyższa niż w Warszawie.

Z danych międzynarodowej firmy doradczej JLL wynika, że wartość transakcji inwestycyjnych zrealizowanych na polskim rynku biurowym w 2015 r. wyniosła ok. 1,27 mld euro, z czego prawie 800 mln euro przypadło na największe miasta poza Warszawą.

Sławomir Jędrzejewski, dyrektor, Dział Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych w JLL, informuje: Wartość transakcji inwestycyjnych zrealizowanych na głównych rynkach biurowych poza Warszawą sięgnęła prawie 800 mln euro. Oznacza to, że po raz pierwszy w historii rynku inwestycyjnego w Polsce wolumen umów kupna/sprzedaży obiektów biurowych poza stolicą przekroczył ten zarejestrowany w Warszawie. Transakcje o największej wartości zrealizowano w Krakowie – prawie 260 mln euro.

 

Biurowiec West Gate we Wrocławiu (fot. Echo Investment SA)

 

Ten znakomity wynik był wypadkową takich czynników, jak: ograniczona podaż budynków biurowych dostępnych na sprzedaż w Warszawie, pojawienie się atrakcyjnych produktów inwestycyjnych na rynkach regionalnych – wysokiej jakości biurowców, zabezpieczonych długoterminowymi umowami najmu, jak też wyższych niż w stolicy stóp kapitalizacji.

Z naszych analiz wynika, że stopy kapitalizacji dla najlepszych projektów biurowych poza Warszawą są wyższe niż w stolicy i kształtują się na poziomie 6,25% w Krakowie i Wrocławiu, 7% w Trójmieście i Poznaniu czy 7,5% w Katowicach i Łodzi, z możliwą kompresją w 2016 r. – dodaje Sławomir Jędrzejewski.

 

Wybrane transakcje inwestycyjne na rynkach biurowych poza Warszawą

Obiekt

Miasto

Cena (w mln euro)

Sprzedający

Kupujący

Dominikański

Wrocław

ok. 117

Skanska

Union Investment

Bonarka for Business

Kraków

poufna

TriGranit

TPG

Portfolio Skanska

Katowice, Kraków

ok. 100

Skanska

NIAM

Enterprise Park

Kraków

ok. 66

Avestus

Tristan Capital Partners

Green Horizon

Łódź

65

Skanska

Griffin Group

 

Największa umowa kupna/sprzedaży pojedynczego projektu biurowego poza Warszawą dotyczyła Dominikańskiego we Wrocławiu (117 mln euro). Z kolei największymi transakcjami portfelowymi na rynkach regionalnych były zakupy dokonane przez NIAM oraz Griffin Group (każda w okolicach 100 mln euro).

Tomasz Puch, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych w JLL, podsumowuje: Zainteresowanie inwestorów głównymi rynkami biurowymi poza Warszawą pozostaje wysokie. Należy jednak pamiętać, że część zrealizowanych nowoczesnych projektów biurowych zmieniła właściciela w 2015 r. i w efekcie szeregu transakcji spadła podaż produktów inwestycyjnych dostępnych na sprzedaż. Z naszych analiz wynika, że wolumen umów kupna/sprzedaży na głównych rynkach biurowych poza Warszawą ma szansę sięgnąć mocnych 500 mln euro w 2016 r. Można oczekiwać kolejnych transakcji we wszystkich kluczowych miastach.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.