Projekt Living Steel

10.06.2009

Euroconstruction jest producentem stalowych konstrukcji przestrzennych, na potrzeby powierzchni komercyjnych, przemysłowych czy mieszkalnych. Spółka realizuje w Polsce projekt Living Steel – międzynarodowy program promujący zastosowanie konstrukcji stalowej w wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym. Euroconstruction jest spółką zależną TUP – firmy inwestycyjnej, notowanej na warszawskiej giełdzie.

Działalność firmy
Korzenie Euroconstruction sięgają lat dwudziestych poprzedniego wieku. Firma była prekursorem przestrzennego budownictwa stalowego w Polsce i twórcą m.in. Poznańskiej Palmiarni i Palmiarni w Łazienkach Królewskich w Warszawie oraz wielu podobnych projektów na terenie całego kraju. W II połowie XX w. firma działała jako producent i konstruktor szklarni na terenie całego bloku RWPG. Obecnie Euroconstruction wyspecjalizowała się w stalowych konstrukcjach przestrzennych, wykorzystywanych zarówno w obiektach użyteczności publicznej, komercyjnych, przemysłowych, jak i mieszkaniowych. W jej dorobku znajduje się m.in. nowe lotnisko w Szczecinie (rozbudowa i modernizacja zadaszenia i zewnętrznej elewacji terminala przylotów), a także liczne hale sportowe, szkoły. Spółka była również podwykonawcą przy budowie takich galerii handlowych jak Blue City czy Złote Tarasy w Warszawie.
W ofercie spółki znajdują się m.in. konstrukcje kratownicowe i blachownicowe (służą do budowy dachów, hal magazynowych i produkcyjnych, basenów, stadionów i innych budowli wielkopowierzchniowych), konstrukcje wsporcze pod specjalistyczne maszyny oraz linie technologiczne, konstrukcje ekranów akustycznych (wykorzystywana m.in. przy budowie dróg samochodowych), schodów przeciwpożarowych, konstrukcje na potrzeby rolnictwa oraz ślusarka budowlana oraz fasady metalowe. Równolegle Euroconstuction rozwija innowacyjną technologię budowy wielorodzinnych budynków opartych na konstrukcji stalowej. Projekt jest realizowany w ramach międzynarodowego programu Living Steel, którego partnerem w Polsce jest Euroconstruction oraz Grupa TUP.
 
Realizacja projektu Living Steel
Inicjatorami i uczestnikami programu Livig Steel są światowe koncerny produkujące stal. Jedną z głównych idei przyświecających twórcom programu było stworzenie systemu pozwalającego na maksymalne skrócenie czasu budowy (nawet o połowę w porównaniu do technologii tradycyjnej). Dzięki wykorzystaniu gotowych, stalowych elementów czas potrzebny na postawienie wielorodzinnego budynku skraca się do kilku miesięcy. Dodatkowo możliwe jest znaczące obniżenie kosztów, nawet o 30% w stosunku do tradycyjnej technologii.
 
 
Główne zalety technologii budownictwa wielorodzinnego opartego na prefabrykatach stalowych to:
Szybka budowa (czas inwestycji skraca się średnio nawet o 50%).
– Obniżenie kosztu finalnej inwestycji. O ile cena budowy jednego m kw. mieszkania jest porównywalna z technologią tradycyjną, krótszy średnio o połowę czas inwestycji wyraźnie obniża koszt finalny inwestycji (nawet o 30%).
– Elastyczność w aranżacji przestrzeni – mieszkania mogą być oddawane w systemie open space do dowolnej aranżacji przez kupującego.
– Większość wykorzystywanych materiałów nadaje się do recyclingu.
 
Innowacyjność opisywanej technologii polega na wykonaniu całych elementów ścian w hali fabryki (oparte na ramie stalowej z gotowymi otworami okiennymi, drzwiowymi, uzbrojeniem pod instalację elektryczną, grzewczą i wodno-kanalizacyjną). Pozwala to uniknąć przerw technologicznych podczas właściwego etapu wznoszenia budynku na placu budowy. Nie poświęca się czasu na koordynację robót i zaopatrzenie. Materiałów nie trzeba składować na posesji, a budowa nie powoduje niszczenia działki i nie jest uciążliwa dla sąsiadów. Budynek po zmontowaniu nie wymaga sezonowania, co w przypadku technologii tradycyjnej trwa zazwyczaj 3–6 miesięcy. Prace możliwe są przez cały rok – nawet w sezonie zimowym. Przekłada się to na obniżenie kosztów robót (kredyt, ochrona przed kradzieżą i zniszczeniami na budowie, krótszy czas zatrudnienia ekip budowlano-montażowych).
Prefabrykaty na konstrukcji stalowej umożliwiają budowanie domów wielokondygnacyjnych, najczęściej do 4 kondygnacji, a nawet wyższe. Dodatkowo warunki produkcji prefabrykatów uzyskane na terenie fabryki pozwalają na większą precyzję wymiarowania i wykonania elementów. Daje to oszczędność materiałów i dłuższą żywotność budynku. W przeciwieństwie do prefabrykatów opartych na konstrukcji drewnianej, ściany prefabrykowane na ramie stalowej są dużo trwalsze. Ogranicza to koszty przyszłych remontów.
 
Obecnie Euroconstruction planuje realizację pokazowego budynku w tej technologii w warszawskich Włochach przy ul. Popularnej, na działce o powierzchni ponad 1 tys. m²
Będzie to 4-kondygnacyjny, wielorodzinny budynek z podziemnym garażem oraz windą. Jego powierzchnia to ok. 1200 m². Znajdzie się tam 20 mieszkań (od 30 do 60 m²). Nabyte doświadczenie oraz dostęp do nowoczesnej technologii spółka planuje wykorzystać przy realizacji kolejnych projektów deweloperskichzwiązanych z wykorzystaniem gotowych elementów stalowych.
 
 
Mieszkania budowane w tej technologii mogą mieć podwyższony standard (tak jak pilotażowy projekt przy ul. Popularnej w Warszawie). Jednak Euroconstruction spodziewa się szczególnego popytu ze strony gmin, w ramach budownictwa mieszkań socjalnych. Dzięki swojej wszechstronności technologia prefabrykatów stalowych pozwala na różnorodność zastosowania materiałów wykończeniowych jak i różną złożoność projektów. Oznacza to, że możliwe staje się szybkie wznoszenie budynków wielorodzinnych w wersji „budżetowej”. Rezygnacja z podziemnego parkingu, windy czy drogich materiałów wykończeniowych obniży koszty budowy do akceptowalnych przez gminnym budownictwie socjalnym. Z drugiej strony zachowane zostają główne zalety systemu, czyli szybki czas budowy, wysoka trwałość i niezawodność. Konstrukcja stalowa pozwala na elastyczne projektowanie ścian wewnętrznych i aranżację wnętrza wedle upodobań mieszkańców.
 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in