Powstaje Gantry 2 w Centrum Cyklotronowym Bronowice

05.12.2013

Firma STRABAG wykona prace budowlane w ramach III etapu projektu „Budowa Narodowego Centrum Radioterapii Hydronowej – Centrum Cyklotronowe Bronowice w Krakowie”. Inwestycja ma na celu stworzenie obiektu przeznaczonego do nieinwazyjnego leczenia skomplikowanych nowotworów dzięki wykorzystaniu energii protonowej.

Projekt realizowany jest przez Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk. Centrum będzie jednocześnie pełniło rolę ośrodka badawczego, w zakresie fizyki jądrowej, radiacyjnej, radiobiologii oraz inżynierii materiałowej. Będzie to pierwsza tego typu placówka w Polsce i Europie Środkowej.

Umowę na realizację prac budowlanych w III etapie inwestycji firma STRABAG podpisała ze spółką ION BEAM APPLICATIONS S.A. W ramach kolejnego już kontraktu firma wybuduje budynek stanowiska Gantry 2 i połączy go z budynkiem Gantry 1 oraz budynkiem Centrum Cyklotronowego. Zakres prac obejmuje m.in. wykonanie wszystkich niezbędnych instalacji wewnętrznych, w tym instalacji sprężonego powietrza i gazów medycznych, wykonanie instalacji zewnętrznych, przebudowę stacji trafo oraz budowę infrastruktury zewnętrznej: dróg, placu, chodników oraz miejsc parkingowych. Prace budowlane będą realizowane przez 18 miesięcy, a ich zakończenie planowane jest we wrześniu 2015 r.

 

Urządzenie Gantry w trakcie montażu

 

STRABAG Sp. z o.o. jest wykonawcą wszystkich trzech etapów prac budowlanych na terenie Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. W ramach I etapu, który zakończył się w grudniu 2012 r. wybudowano CentrumCyklotronowe Bronowice. W „ciężkiej” części obiektu powstał specjalny korytarz do prowadzenia wiązki protonowej oraz hala, w której zainstalowany został cyklotron – 240-tonowe urządzenie przyspieszające protony do 100 tys. kilometrów na sekundę. Taka prędkość daje wiązce protonowej moc wnikania do 32 cm w głąb ciała i niszczenia komórek nowotworowych bez uszczerbku dla pozostałych zdrowych komórek. Niespotykanej grubości są ściany (do 5,5 m) i stropy (do 4,2 m) „ciężkiej” części obiektu pełniące funkcję ochrony radiologicznej. Ponadto w budynku powstało laboratorium z pomieszczeniami badawczymi i gabinetami lekarskimi.

Od lipca 2012 r. jest realizowany II etap inwestycji – stanowisko Gantry 1. Obecnie trwają prace przy budowie obiektu składającego się z dwóch części: „ciężkiej”, czyli bunkra z halą stanowiska Gantry 1 i korytarzem prowadzenia wiązki protonowej oraz części medycznej z pomieszczeniami biurowymi i technicznymi. Gantry jest ramieniem cyklotronu, potężnym urządzeniem, które pozwala na kierowanie rozpędzonych w cyklotronie protonów do miejsc docelowych z dokładnością do dziesiątych części milimetra oraz sterowanie ich zakresem. Wszystkie prace budowlane etapu II mają zostać ukończone na przełomie kwietnia i maja 2014 r.

 

KONTRAKT W LICZBACH

wartość kontraktu STRABAG: 14,5 mln zł netto

okres realizacji: 11.2013 – 09.2015

powierzchnia netto: 279 m²

powierzchnia zabudowy: 398 m²

kubatura brutto: 4613 m³

ilość kondygnacji:3

ilość betonu: 158 m³

ilość stali zbrojeniowej: 3 t

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.