Potrzeba wspólnego działania

02.03.2011

7 lutego Polska Izba Inżynierów Budownictwa gościła w swojej siedzibie w Warszawie przedstawicieli stowarzyszeń naukowo-technicznych, zrzeszających inżynierów i techników budownictwa. Uczestnicy spotkania uznali za konieczne powołanie wspólnej reprezentacji mogącej przedstawiać problemy naszego środowiska na różnych forach.

Podczas spotkania przedstawicieli Prezydium Krajowej Rady PIIB z przewodniczącymi stowarzyszeń naukowo-technicznych, zrzeszających inżynierów i techników dyskutowano o problemach bliskich branży budowlanej. Andrzej Roch Dobrucki, prezes Krajowej Rady PIIB, przedstawił w swoim wystąpieniu samorząd zawodowy inżynierów budownictwa oraz odniósł się do obecnej sytuacji związanej z udziałem środowiska budowlanego w życiu społecznym i gospodarczym. Prezes zaakcentował potrzebę aktywniejszego udziału przedstawicieli samorządu zawodowego oraz stowarzyszeń naukowo-technicznych w procesach legislacyjnych oraz reprezentowania branży budowlanej w rozmowach z władzami rządowymi oraz samorządowymi. A. R. Dobrucki podkreślił, że w tym celu niezbędna jest aktywna forma współpracy pomiędzy stowarzyszeniami i PIIB.

 

 

Prezes PIIB odniósł się także do programów nauczania realizowanych na wyższych uczelniach technicznych oraz wskazał potrzebę systematycznego podnoszenie wiedzy przez inżynierów. Jak zauważył, ma to bezpośredni wpływ na poziom i rozwój budownictwa oraz gospodarki.

Wiktor Piwkowski, przewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, zauważył, że inicjatywa samorządu zawodowego inżynierów budownictwa, aby wraz z przedstawicielami stowarzyszeń naukowo-technicznych utworzyć wspólny zespół mający reprezentować środowisko budowlane na różnych forach, jest bardzo dobry, a wręcz konieczny. Często istnieje potrzeba szybkiego reagowania środowiska budowlanego, zwłaszcza gdy dotyczy to spraw legislacyjnych.

Podobnego zdania był Jerzy Gumiński, reprezentujący Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanychoraz pełniący funkcję sekretarza generalnego Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, oraz Zbigniew Lechowicz z Polskiego Komitetu Geotechniki. Leonard Szczygielski ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych podkreślił, że wspólne działania mogą ułatwić pokazanie we właściwym świetle wielu problemów bliskich inżynierom, np. potrzebę utworzenia specjalności wodno-melioracyjnej.

Jerzy Pszczoła, wiceprezes Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych, nawiązując do wypowiedzi poprzednika podkreślił potrzebę wspólnego działania w sprawie nadawania uprawnień budowlanych technikom w ograniczonym zakresie: Jest to bardzo ważna sprawa i razem łatwiej nam będzie wspierać podjęte już w tym celu kroki.

 

 

Wszyscy uczestnicy spotkania byli zgodni co do tego, że wspólny zespół działania, skupiający osoby reprezentujące Polską Izbę Inżynierów Budownictwa oraz stowarzyszenia naukowo-techniczne, musi powstać. Ustalono już terminy spotkań do końca roku, natomiast stroną organizacyjną zajmie się Andrzej Orczykowski, dyrektor Krajowego Biura PIIB.

 

Urszula Kieller-Zawisza

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.