Porozumienie samorządów zawodów zaufania ws. ochrony zdrowia i ochrony prawnej

26.11.2021

Ogólnopolskie Porozumienie Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego podkreśla, że jednym z podstawowych celów polityki społecznej państwa powinna być jego aktywna rola w istotnych obszarach życia każdego obywatela. Takimi obszarami są ochrona zdrowia i ochrona prawna obywateli.

 

Ogólnopolskie Porozumienie Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego (powołane decyzją prezesów i przewodniczących kilkunastu samorządów zawodów zaufania publicznego 27 września br.) przyjęło 25 października br. stanowisko w sprawie systemów ochrony zdrowia i ochrony prawnej obywateli.

W imieniu porozumienia stanowisko podpisali adw. Przemysław Rosati, prezes NRA, jako przewodniczący porozumienia i adw. Magdalena Koczur-Miedziejko, przewodnicząca Komisji Współpracy Zawodów Zaufania Publicznego NRA, jako sekretarz porozumienia.

 

Porozumienie samorządów zawodów zaufania

Fot. mat. prasowe NRA

 

Porozumienie podkreśla, że jednym z podstawowych celów polityki społecznej państwa powinna być jego aktywna rola w istotnych obszarach życia każdego obywatela. Takimi obszarami są ochrona zdrowia i ochrona prawna obywateli, zwłaszcza tych najuboższych, którym pomoc prawna powinna być zapewniona   z urzędu, a finansowana przez Skarb Państwa.

Prawo do ochrony zdrowia jest prawem każdego obywatela wynikającym z art. 68 ust. 1 Konstytucji RP. Natomiast nieodpłatna pomoc prawna na poziomie pomocy sądowej stanowi wyraz fundamentalnej zasady prawa do sądu, przewidzianej w art. 45 Konstytucji RP. Prawa te znajdują   również swoją podstawę i ochronę w umowach międzynarodowych wiążących Polskę.

Porozumienie przypomina, że rolą oraz zadaniem władzy publicznej jest kształtowanie i prowadzenie takiej polityki społecznej, która zapewni realną ochronę i realizację prawa każdego obywatela do ochrony zdrowia oraz ochrony prawnej, w tym pomocy prawnej z urzędu. Nie da się tych standardów zapewnić bez należytego finansowania służby zdrowia, nadzoru weterynaryjnego i wymiaru sprawiedliwości, tak w aspekcie systemowym, jak i płacowym.

Ogólnopolskie Porozumienie Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego podkreśla w swoim stanowisku:

  • solidaryzuje się z postulatami reform oraz zwiększenia nakładów finansowych na systemy ochrony zdrowia i ochrony prawnej, w tym pomocy prawnej świadczonej z urzędu, istotnego wzrostu wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia, inspekcji weterynaryjnej i pracowników wymiaru sprawiedliwości oraz zwiększenia nakładów na wynagrodzenia profesjonalnych pełnomocników udzielających pomocy sądowej z urzędu oraz urzędowych lekarzy weterynarii, których stawki nie były zmieniane od kilkunastu lat i są dziś często na poziomie kilkudziesięciu złotych (np. w sprawach z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, alimentów czy nadzoru nad bezpieczeństwem żywności);
  • wskazuje na potrzebę pilnego podjęcia przez władzę publiczną realnego, a nie pozorowanego dialogu społecznego i realnego podniesienia, a nie pozornych nakładów finansowych w tych obszarach oraz deklaruje uczestnictwo na zasadach partnerstwa w takim dialogu.

Porozumienie tworzą: Naczelna Rada Adwokacka, Naczelna Izba Lekarska, Krajowa Rada Radców Prawnych, Krajowa Rada Doradców Podatkowych, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Naczelna Izba Aptekarska, Krajowa Izba Lekarsko -Weterynaryjna, Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Krajowa Rada Komornicza, Polska Izba Rzeczników Patentowych, Stowarzyszenie Polskiej Izby Urbanistów, Izba Architektów RP, Krajowa Izba Biegłych Rewidentów, Krajowa Rada Fizjoterapeutów oraz Krajowa Rada Kuratorów.

 

Źródło: www.adwokatura.pl

 

Przeczytaj też:

Apel Ogólnopolskiego Porozumienia Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego

Odpowiedzialność społeczna zawodów zaufania publicznego

Etyka i odpowiedzialność zawodowa inżynierów budownictwa – fundamentem zaufania społecznego

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.