ONADEK – nowy system stropowy od firmy ULMA

09.04.2018

Zwiększające się tempo prac na budowach wymusza na firmach dostarczających deskowania dla robót monolitycznych poszukiwania rozwiązań wydajniejszych i bezpieczniejszych w obsłudze.

Firma ULMA wprowadza na rynek nowe rozwiązanie dla wykonywania stropów, łączące cechy szybkich systemów panelowych oraz tradycyjnych deskowań dźwigarkowych. ONADEK to system deskowań modułowych z głowicą opadową, wykonany ze stalowych elementów pokrytych ocynkiem ogniowym, przeznaczony do realizacji wszelkiego typu stropów.

System wyróżnia się wysoką produktywnością, wydajnością oraz elastycznością. Konstrukcja deskowania bazuje na lekkich elementach ze stali o wysokiej wytrzymałości, co pozwala firmie ULMA zaoferować rozwiązanie konkurencyjne dla drogich deskowań panelowych o konstrukcji aluminiowej.

Konstrukcja powtarzalnego modułu deskowania opiera się na głowicy opadowej, na której opierane są belki główne oraz belki poprzeczne. Głowica opadowa, znana z systemów panelowych, pozwala na wcześniejszy demontaż poziomej struktury nośnej deskowania wraz z poszyciem. Mechanizm głowicy zaprojektowano uwzględniając bezpieczeństwo pracownika podczas obsługi deskowania: po zwolnieniu blokady głowicy deskowanie nie spada na podłoże, lecz opuszcza się w sposób kontrolowany, umożliwiając prosty i bezpieczny demontaż sklejki, belek poprzecznych oraz belek głównych. Krótsze cykle realizacji pozwalają na zwiększenie tempa prowadzonych prac na budowie, zmniejszenie nakładów na robociznę oraz ograniczenie potrzebnego potencjału sprzętu. System umożliwia realizację jednej kondygnacji tygodniowo, przy założeniu demontażu większości elementów już po 3 dniach.

 

 

Efektywny montaż i demontaż

Wydajność montażu deskowania ONADEK jest o prawie 30% większa od tradycyjnych systemów dźwigarkowych. Masa najcięższego elementu nie przekracza 15 kg, co umożliwia sprawne prowadzenie prac montażowych. System nie wymaga użycia żurawia. Demontaż za pomocą głowicy opadowej odbywa się podobnie jak dla stropów panelowych. Demontowana jest sklejka i cała konstrukcja nośna deskowania, pozostają jedynie podpory z głowicami.

W systemie modułowym ONADEK elementy nośne układane są w jednoznacznie określonych punktach, a podpory ustawiane pod belkami na trzpieniach, co pozwala w szybki i prosty sposób zweryfikować poprawność montażu deskowania przez nadzór.

Belki i głowice mają zaczepy, które zapobiegają upadkowi elementów na podłoże i umożliwiają ich zawieszanie na głowicach pod czas montażu. Niewielka liczba podpór w przeliczeniu na m2 powierzchni zwiększa przestronność strefy podstropowej. Rozwiązanie zapewniawiększą przestrzeń do pracy, umożliwia zastosowanie wygodnych schodni, usprawnia transport sprzętu i zwiększa tempo montażu.

 

Trwałość i bezpieczeństwo

System charakteryzuje się dużą trwałością. Elementy deskowania wykonano z zabezpieczonej ocynkiem ogniowym stali gatunkowej o wysokiej wytrzymałości, co pozwala na długotrwałą eksploatację przy niewielkich nakładach na konserwację. Dodatkowo żaden element deskowania nie ma bezpośredniego kontaktu z betonową powierzchnią, co pozwala na utrzymanie sprzętu w odpowiednim stanie technicznym.

Deskowanie ONADEK zostało wyposażone w system zabezpieczeń BHP stosowany w innych rozwiązaniach, bazujący na słupkach o wysokości 1,5 m, które gwarantują bezpieczeństwo pracowników poruszających się po ułożonym zbrojeniu. Obarierowanie, w zależności od zastosowanego rozwiązania, może być wykonane z rur bądź tradycyjnych desek. Dodatkowo belka poprzeczna została tak zaprojektowana, że służąc jako podparcie sklejki zapewnia jednocześnie jej prawidłowe ułożenie bez możliwości przesunięcia, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo pracy.

 

Idealne rozwiązanie do każdego stropu

System ONADEK oferuje wysoką wydajność przy zachowaniu optymalnej elastyczności dla realizacji stropów o złożonej geometrii. Jest to idealne rozwiązanie do realizacji różnych typów stropów – w tym stropów o złożonej geometrii, zawierającej takie elementy, jak podciągi, słupy, głowice czy ściany nośne.

 

ULMA Construccion Polska S.A.

Koszajec 50, 05-840 Brwinów
tel. 22 506 70 00
info@ulmaconstruction.pl
www.ulmaconstruction.pl

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.