Olsztyn Główny będzie modernizowany

07.12.2021

Stacja Olsztyn Główny będzie przebudowana i unowocześniona za ok. 400 mln zł. Inwestycja będzie gotowa w 2024 r.

 

Olsztyn Główny

 

Podpisana przez PKP Polskie Linie Kolejowe umowa przewiduje przebudowę peronów, torów i przejścia podziemnego stacji Olsztyn Główny. Wszystkie cztery perony zostaną podwyższone i poszerzone, co pozwoli na wygodniejszy dostęp do pociągów. Zamontowane zostaną nowe ławki, tablice informacyjne oraz czytelne oznakowanie. Informacje o rozkładzie jazdy będą prezentowane na wyświetlaczach w infokioskach oraz przez nowe nagłośnienie.

Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się zyskają lepszą dostępność na perony stacji Olsztyn Główny. Zapewnią to windy na każdy z peronów oraz ruchome schody. Dobrą orientację na stacji dla osób niewidzących lub słabowidzących zapewnią ścieżki naprowadzające oraz oznaczenia w języku Braille’a. Antypoślizgowa nawierzchnia i funkcjonalne oświetlenie umożliwią bezpieczne poruszanie się po peronach również po zmroku. Zabytkowe wiaty zostaną poddane renowacji, tak aby zachować ich historyczne walory.

 

Olsztyn Główny

 

Zostaną wymienione: ok. 30 km torów, 116 rozjazdów, sieci trakcyjne i systemy sterowania ruchem kolejowym. Docelowo lokalne centrum sterowania zadba o bezpieczeństwo ruchu kolejowego.

Przebudowa stacji Olsztyn Główny jest kolejną fazą projektu „Prace na linii kolejowej nr 216 na odcinku Działdowo – Olsztyn”. Trasa o długości ponad 80 km została przez PLK przystosowana do szybszych podróży pociągami. Zwiększyła się dostępność do kolei dzięki przebudowie wszystkich stacji i przystanków na linii.

 

Olsztyn Główny

 

Zakończenie modernizacji stacji Olsztyn Główny przewidziano na 2024 r. Będzie ona kosztowała blisko 400 mln zł. Inwestycja jest dofinansowana w wysokości 126,8 mln zł z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

 

Źródło: MI

 

Przeczytaj też:

Nowy Dworzec Główny w Olsztynie WIZUALIZACJE

Stacja Łódź Koziny w tunelu średnicowym

Stacja Ełk zostanie przebudowana

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in