Okres trwania ochrony ubezpieczeniowej przy wystawianiu świadectwa charakterystyki energetycznej

17.05.2010

Odpowiada Magdalena Maria Nowkuńska – Hanza Brokers Spółka z o.o.

Jeśli ktoś zrezygnuje z wystawiania świadectwa charakterystyki energetycznej, to czy musi mieć aktualne ubezpieczenie przez okres ważności świadectw, które już wystawił?

Ubezpieczenie zawiera się na rok, co będzie, jeśli dopiero po tym roku zostanie zakwestionowana prawidłowość wykonanych świadectw? 
 
 
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2009 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej osoby sporządzającej świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową (Dz.U. z 2009 r. Nr 224, poz. 1802) dotyczy szkód wyrządzonych w związku ze sporządzaniem świadectwa charakterystyki energetycznej.
Przedmiotowe ubezpieczenie jest przewidziane dla osób, które wystawiają świadectwa (ubezpieczeni). Ochroną ubezpieczeniową objęte są wyłącznie czynności tych osób, tj. ich działanie bądź zaniechanie w związku ze sporządzaniem świadectw, a nie gotowy produkt w postaci świadectwa jako dokumentu. Należy wyraźnie podkreślić, iż nie jest to ubezpieczenie wystawiane dla świadectwa, tylko ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla ściśle określonych osób na wypadek nienależytego wykonania umowy, tj. za wadliwe sporządzenie świadectw. Innymi słowy ubezpieczenie OC „nie idzie” za świadectwem. Jest przypisane ściśle określonej osobie, z czym wiążą się konsekwencje jak poniżej.
Czym innym jest bowiem okres trwania ochrony ubezpieczeniowej z OC, a czym innym termin ważności świadectwa – są to zupełnie odrębne instytucje. Intencją ustawodawcy nie jest, aby okres ochrony ubezpieczeniowej pokrywał się z terminem ważności świadectwa (nie wynika to z żadnych przepisów). Gdyby przyjąć inaczej, byłoby to kuriozalne rozwiązanie, biorąc pod uwagę, iż świadectwa są ważne przez 10 lat. Ponadto należy pamiętać, że jest to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej osób sporządzających świadectwa (z uwagi na ryzyko zawodowe), a nie ubezpieczenie świadectwa na czas jego ważności!!! Okres ubezpieczenia z polisy to czas, w którym dana osoba może wykonywać czynności sporządzania świadectw. Tym samym nie mamy tu do czynienia z nierównym traktowaniem obywateli – chodzi wyłącznie o to, aby termin sporządzenia świadectwa wypadł w czasie, kiedy osoba je sporządzająca była objęta ubezpieczeniem OC.
W związku z wadliwym świadectwem istnieje ryzyko nieprawidłowego ustalenia wartości budynku i przez to może powstać szkoda. Szkoda ta może się ujawnić w jakimś czasie po sporządzeniu świadectwa, ale powstaje ona w każdym wypadku w momencie jego sporządzenia na skutek faktycznych czynności, tj. działania bądź zaniechania osoby oceniającej ryzyko i wystawiającej takie świadectwo. Dlatego miarodajny dla przyjęcia odpowiedzialności jest termin sporządzenia świadectwa (termin powstania szkody), a nie termin ujawnienia szkody. Obowiązującą polisą będzie zatem ta, która obejmowała w swym okresie datę sporządzenia świadectwa. 
Należy zaznaczyć, iż tak długo jak dana osoba sporządza świadectwa, tak długo jest zobowiązana do posiadania OC. Fakt zaprzestania prowadzenia działalności w tym zakresie nie zwalnia jej z odpowiedzialności za błędne świadectwa sporządzone wcześniej.

Natomiast jeśli dana osoba zaprzestała prowadzenia działalności związanej ze sporządzaniem świadectw, nie musi wykupywać kolejnych ubezpieczeń OC aż do końca ważności sporządzonych przez siebie świadectw, gdyż te, na wypadek szkody, objęte są polisą ważną w dacie ich sporządzenia.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in