Nowy terminal na Lotnisku Chopina

26.05.2015

Dobiegła końca modernizacja starej części Terminalu A na Lotnisku Chopina w Warszawie. Najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce został oddany do użytku pasażerów.

Obiekt ma 60 tys. m² powierzchni, 7 kondygnacji i 1,3 tys. pomieszczeń. W nowej części jest 48 stanowisk check-in i 6 stanowisk samoobsługowych. Komfort podróżnych w znaczący sposób podnosi bezpośrednie połączenie z podziemną stacją kolejową pod terminalem.

Ciekawostkę stanowi innowacyjne w skali światowej rozwiązanie dla lotnisk: elektrownia słoneczna na dachu. Panele z ogniwami fotowoltaicznymi pokrywające 80% (7 tys. m²) dachu terminalu umożliwiają konwersję energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Dzięki takiemu rozwiązaniu, przy idealnych warunkach pogodowych, elektrownia zaspokaja ok. 20% dziennego zapotrzebowania terminalu na energię elektryczną. Rocznie produkować będzie prawie 575 MWh energii.

 

Fot. Dariusz Kłosiński

 

Warto także wspomnieć, że ponownie otwarty został taras widokowy, z którego można obserwować startujące i lądujące samoloty. Taras dostępny jest dla osób niepełnosprawnych, gdyż dociera do niego winda.

Cała modernizacja terminala kosztowała blisko 400 mln zł, z czego 30% (91 mln zł) to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Wykonawcą było konsorcjum HOCHTIEF Polska S.A. i HOCHTIEF Solutions AG.

 

Źródło: Lotnisko Chopina

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.