Nowy Mercedes-Benz Vito E-CELL – bezemisyjnie przez miasto

20.07.2010

Ofertą pierwszego samochodu dostawczego wyposażanego fabrycznie przez producenta w napęd elektryczny Mercedes-Benz otwiera nowy rozdział w dziedzinie technik napędu do lekkich pojazdów użytkowych.

Dzięki bezemisyjnemu napędowi elektrycznemu Mercedes-Benz Vito E-CELL nadaje się idealnie do eksploatacji zarówno w centrach miast, jak i na obszarach szczególnie wrażliwych ekologicznie. Vito E-CELL porusza się wyjątkowo cicho, nie emitując spalin. Daje możliwości użytkowania bez ograniczeń pod względem ładowności i pojemności transportowej. Produkcja Vito E-CELL rozpoczęła się już w bieżącym roku, w krótkiej serii 100 pojazdów, dalszych 2000 egzemplarzy zaplanowano na rok 2011.

 

Bezemisyjnie i cicho przez obszary wrażliwe ekologicznie

Dostawy do punktów położonych w centrach miast i w strefach ruchu pieszego, przejazdy przez tereny o rygorystycznych przepisach dotyczących wjazdu, ruch wewnętrzny na terenie hal, dojazdy do podziemnych garaży – poruszający się bez emisji spalin  i cicho Mercedes-Benz Vito E-CELL z napędem elektrycznym daje właściwą odpowiedź na pytanie o transport dostawczy na obszarach wrażliwych ekologicznie. Może on realizować swoje zadania transportowe nie tylko w strefach o znacznym obciążeniu spalinami, lecz również na obszarach chronionych przed hałasem, takich jak kurorty czy dzielnice mieszkaniowe, w których obowiązuje zakaz ruchu w godzinach nocnych. 

W aglomeracjach Europy i świata o rosnącym stale obciążeniu środowiska naturalnego negatywnymi skutkami cywilizacji władze coraz częściej reagują wprowadzaniem licznych ograniczeń w ruchu drogowym, czy to poprzez tworzenie stref ekologicznych zależnych od poziomu emisji spalin, czy też wytyczanie limitów czasowych. Pojazdy z napędem elektrycznym, nie emitujące podczas ruchu żadnych substancji toksycznych i CO2, nie są z reguły objęte przepisami tego rodzaju. Z tego względu Vito E-CELL może służyć zarówno firmom transportowym, jak i instytucjom publicznym do przewozów na obszarach wrażliwych ekologicznie i świadczenia usług w różnych dziedzinach: pocztowych, konserwacyjnych, serwisowych i wielu innych.  

Do nabywania pojazdów nie emitujących substancji toksycznych i CO2 skłaniają też liczne, praktykowane już coraz powszechniej zachęty. Mają one różną postać w różnych krajach, od bezpośredniego dotowania zakupu, aż po znaczne obniżki opłat za przejazdy autostradami, podatków od pojazdów samochodowych czy zwolnienia z ograniczeń poruszania się pojazdem w określonych obszarach.  

Oprócz tego Vito E-CELL jest znacznie tańszy w eksploatacji. Porównanie aktualnych cen oleju napędowego i energii elektrycznej daje wynik cztery do siedmiu. Oznacza to, że koszty pokonania takiej samej trasy samochodem Vito napędzanym silnikiem spalinowym są cztero- do siedmiokrotnie wyższe niż Vito E-CELL, którego akumulatory zostały naładowane po korzystniejszej cenie według nocnej taryfy energii elektrycznej.

 

 

Trzy dobre rozwiązania: samochód dostawczy z silnikiem diesla, o napędzie gazowym i elektrycznym

Vito E-CELL jest dopełnieniem bogatej oferty ekologicznych samochodów dostawczych z gwiazdą: to ostatni element czystego ekologicznie tria o niemal wszelkich możliwościach zastosowania, od specjalistycznych przewozów na krótkich odcinkach, poprzez przewozy mieszane  aż po transport na wyjątkowo długich dystansach. Do systematycznie doskonalonego i prawie już perfekcyjnego silnika spalinowego dołączyły pojazdy z napędem gazowym i na gaz płynny, a obecnie – z czystym napędem elektrycznym.   

Vito E-CELL: bez ograniczeń pojemności transportowej i ładowności

Uzyskując zasięg 130 km, Vito E-CELL spełnia ze znacznym zapasem przeciętne wymagania stawiane przez klientów samochodom dostawczym, pokonującym 50-80 km dziennie.  Jednocześnie przestrzeń ładunkowa pojazdu może być wykorzystywana bez żadnych ograniczeń. Obciążenie użyteczne, sięgające w zależności od wyposażenia do 900 kg, pozwala zaliczać Vito E-CELL do pełnowartościowych samochodów dostawczych.  Osiągając prędkość maksymalną  80 km/h, pojazd ten nadaje się do wykonywania zadań transportowych również na krótkich trasach podmiejskich, spotykanych często w aglomeracjach i na ich peryferiach.

Zewnętrznie Vito E-CELL tylko wzornictwem różni się od znajomej sylwetki Vito z silnikiem spalinowym, nadwozie pozostało niezmienione. Nawet gniazdko elektryczne jest usytuowane w tradycyjnym miejscu  za pokrywą wlewu paliwa, w dolnej części słupka B z lewej strony pojazdu. Również prześwit i promień skrętu pozostały praktycznie niezmienione w porównaniu z Vito z silnikiem spalinowym. Dzięki temu Vito w sposób nieograniczony nadaje się do wjazdu na strome rampy i podjazdy.

 

Pozostałe zalety Vito E-CELL:

– Mocny silnik elektryczny o dużej sile ciągu

– Akumulatory litowo-jonowe o dużej pojemności do trybu jazdy

– Komponenty elektryczne chłodzone wodą

– Akumulator naładowany na stacji w ciągu maksimum sześciu godzin

– Inteligentne techniki ładowania obniżają emisje CO2 i koszty

– Dyspozytor może planować trasy przejazdu Vito E-CELL według stanu naładowania akumulatorów

– Rekuperacja: Przetwarzanie energii hamowania w energię elektryczną

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in