Nowoczesny magazyn dla La Lorraine Polska otwarty

21.10.2015

W Nowym Dworze Mazowieckim, przy ul. Przemysłowej Skanska rozbudowała zakład producenta pieczywa – firmy La Lorraine Bakery Group.

Nowoczesny magazyn jest częścią ambitnego programu inwestycyjnego o wartości 50 mln euro, który pozwoli La Lorraine Polska podwoić swoje moce produkcyjne.

Wykonana przez Skanska inwestycja składa się z budynku biurowego, technicznego, mroźni niskiej (z dokami), mroźni wysokiej, budynku paletyzacji oraz budynku dostaw surowców o łącznej powierzchni 8395 m².

W pełni zautomatyzowane magazyny mroźnie wysokiego składowania są najnowocześniejszym rozwiązaniem w dziedzinie budowy innowacyjnych magazynów. Najwyższy z budynków na terenie zakładu – mroźnia wysoka – osiąga pułap blisko 41 m. Jej powierzchnia wynosi 2650 m². To konstrukcja zbudowana w technologii silosu o wewnętrznym układzie półek, który może pomieścić nawet 16 000 palet, ładowanych i składowanych w sposób całkowicie automatyczny – za pomocą w pełni zautomatyzowanych dźwigów. Regały przeznaczone są do składowania mrożonego pieczywa w temperaturze -30°C. Grubość posadzki dochodzi tu do 1,65 m.

W związku z tym, że podczas normalnej eksploatacji mroźni nie jest możliwe przebywanie na jej terenie żadnego człowieka, poziom tlenu może być obniżony aż do 15 procent, co zmniejsza ryzyko pożaru do absolutnego minimum. Innowacyjna koncepcja budowy magazynu umożliwia również znaczne oszczędności energii, co ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

Mroźnia niska, o wysokości 18 m, to konstrukcja słupowo-ryglowo stalowa, zaś obudowę stanowią płyty warstwowe. Budynek techniczny oraz biurowy to typowa konstrukcja żelbetowa, zaś budynek paletyzacji wykonany został w technologii w prefabrykatów.

 

 

Łącznie zużyto 1220 m³ betonu podkładowego, 9260 m³ betonu konstrukcyjnego, 890 ton stali konstrukcyjnej, 660 ton konstrukcji stalowej (nie licząc regałów w hali High Bay) oraz 23 000 m² płyt warstwowych. Aby wzmocnić grunt pod budowę zakładu, wbito 280 pali pod budynek mroźni wysokiej oraz 134 pale pod pozostałe budynki.

Kontrakt objął również budowę niezbędnych instalacji wewnętrznych oraz zewnętrznych, a także zagospodarowanie terenu. Powstały nowe drogi, place i chodniki o powierzchni 13 675 m², a także zieleń, która stanowi 2445 m².

 

Inwestycja ta stanowi przekrój przez praktycznie wszystkie ważniejsze technologie w budownictwie: palowanie, roboty żelbetowe, konstrukcje stalowe i prefabrykaty. Wyzwanie, z jakim zmierzyła się Skanska podczas realizacji tego kontraktu, to specyfika konstrukcji. Wysokość obiektu oraz duże rozpiętości dźwigarów wymagały od spółki dobrej organizacji prac. Złożone były też roboty fundamentowe, wymagające rozległego palowania.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.