Nowa Stara Kopalnia

30.06.2011

Od robót rozbiórkowych oraz porządkowania terenu rozpoczęły się prace w Parku Wielokulturowym Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Inwestycję nadzoruje PM Group, a powstające na terenie XIX-wiecznej kopalni Julia centrum kulturalno-rozrywkowe ma być gotowe do końca przyszłego roku.

Roboty rozbiórkowe rozpoczęły pierwszy etap budowy Parku Wielokulturowego. Renowacja zabytkowej kopalni „Julia” rozpocznie się od przebudowy byłej maszynowni, gdzie powstanie ekspozycja starych urządzeń. Kolejnym etapem będzie renowacja dawnej kotłowni, w której powstanie Centrum Ceramiki Unikatowej.

Projekt obejmuje rewitalizację 11 zabytkowych obiektów byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia” w Wałbrzychu, które po przebudowie uzyskają nowe funkcje, związane z działalnością kulturalną. Projekt obejmuje rewitalizację i adaptację na cele kulturalne obiektów wpisanych do rejestru zabytków, konserwację muzealiów, zabezpieczenie zabytków przed kradzieżą i zniszczeniem oraz zakup wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej.

Inżynierem kontraktu jest PM Group, międzynarodowa firma architektoniczno-inżynierska, która specjalizuje się między innymi w nadzorze realizacji inwestycji publicznych.

Kopalnia jest nieczynna od 20 lat, a w utworzonym tam muzeum znajduje się ponad 10 tys. eksponatów. Na terenie byłej kopalni znajdować się będą także elementy małej architektury, ławki, zieleń itp. W ramach zagospodarowania terenu planuje się również udostępnienie podziemnej trasy turystycznej, w której eksponowane będą wielkogabarytowe urządzenia: pompy, wentylatory, systemy instalacyjne, transport podziemny itp. Przekształcenie dawnego zakładu wydobywczego w Park Wielokulturowy Stara Kopalnia będzie kosztowało ok. 53 mln zł. Prawie 36 mln zł to środki z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, którą Wałbrzych pozyskał za pośrednictwem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pierwszy etap inwestycji ma się zakończyć w 2012 r., a na początku zostanie wyremontowany budynek maszynowni. Tam prace mają się zakończyć jeszcze w tym roku. Według projektu, wszystkie zabytkowe obiekty kopalni „Julia” zostaną zachowane i zrekonstruowane. Wyburzone zostanie jedynie markownia, warsztat elektryczny i małe obiekty techniczne.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.