Nowa podczyszczalnia ścieków Elektrociepłowni Łąkowa

29.02.2016

OPEC-INEKO Sp. z o.o., do której należy Elektrociepłownia Łąkowa, zyskała nowoczesną instalację podczyszczania ścieków przemysłowych. Umożliwia ona ponowne ich wykorzystanie w procesie produkcji ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji. Skutkuje to redukcją ilości ścieków odprowadzanych do środowiska wodnego. Powstające ścieki są teraz w większym stopniu pozbawione zanieczyszczeń.

Kontrakt zrealizowała firma Skanska. Inwestycja objęła budowę podczyszczalni ścieków w konstrukcji żelbetowej wraz z całym systemem kanalizacji technologicznej, w tym: przepompownię ścieków brudnych, przepompownię ścieków czystych, studnię spustową osadu, studnię rozprężną, studnie rewizyjne, rurociągi grawitacyjne i tłoczne.

Ta inwestycja jest niezwykle ważna dla Elektrociepłowni Łąkowa, przede wszystkim dlatego, że dotyczy środowiska – mówi Przemysław Czaja, kierownik budowy, Skanska. – Dzięki nowoczesnej instalacji podczyszczania powstające ścieki zostają w maksymalnym stopniu pozbawione zanieczyszczeń mechanicznych. Ponadto, duża część ścieków z podczyszczalni, dzięki zastosowanej technologii, kierowana jest do ponownego wykorzystania w procesach technologicznych Elektrociepłowni Łąkowa, co powoduje mniejsze zużycie wody.

Podczyszczalnia ścieków jest przedsięwzięciem ekologicznym w obszarze gospodarki wodnej – mówi Mirosław Radecki, prezes Zarządu spółki OPECINEKO – Jest to, po zastosowaniu nowoczesnych technik membranowych w procesie produkcji wody do celów energetycznych, kolejne przedsięwzięcie przyczyniające się do zmniejszenia oddziaływania naszej spółki na środowisko.

 

Grudziądzka Elektrociepłownia Łąkowa; fot. Mariusz Nasieniewski

 

Inwestycja dla grudziądzkiej Elektrociepłowni Łąkowa była dla nas wyzwaniem z uwagi na bardzo krótki termin realizacji – mówi Witold Rutecki, menedżer projektu, Skanska. – W przypadku tego nietypowego projektu to niespełna dwa miesiące intensywnej pracy. Tak ambitny termin wymagał od nas precyzyjnego planowania i wykonania wielu etapów robót równocześnie. Ponadto prace realizowane były podczas ciągłej pracy elektrociepłowni. Wszystkie nasze działania musiały być ściśle dostosowane do wewnętrznych procedur inwestora. Przykładowo, każdy transport materiału i sprzętu należało zgłaszać odpowiednio wcześniej, który następnie na wjeździe podlegał weryfikacji. Wymagało to od nas odpowiedniej koordynacji dostaw i robót, uwzględniającej przestrzeganie przepisów BHP i ochrony środowiska. W celu zapewnienia pełnego bezpieczeństwa pracowników stosowaliśmy różne zabezpieczenia. Np. podczas wykonywania głębokich – do 4,5 m wykopów pod komory przepompowni użyliśmy słupowe szalunki systemowe. Inwestycję zrealizowaliśmy niemal w całości w siłach własnych.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.