Nowa gwiazda w branży?

25.10.2007

Metro  w 1, 5 roku, budowa stadionów oraz uczestnictwo w budowie dróg i autostrad – takie są zamierzenia znanego inwestora giełdowego Zbigniewa Jakubasa.

Jakubas planuje powołanie konsorcjum swojej firmy Energopol-Południe z jednym z największych chińskich przedsiębiorstw budowlanych. To jednak nie zagwarantuje firmie umowy na budowę metra, która musi stanąć do przetargu. Tym razem przetarg odbędzie się według modelu dressing and build (projekt i budowa). Stanie do niego również PeBeKa, które wspólnie z PRG Metro realizuje kontrakt za 300 mln zł na budowę w stolicy kolejnej części bielańskiej stacji metra. Firma obawia się jednak, iż na realizację tak dużego zadania jest po prostu za mała. Stąd też szuka partnera, nie wiadomo jednak czy wśród polskich czy też zagranicznych firm. Ambitne plany giełdowego inwestora obejmują również budowę stadionów, dzięki czemu Energopol-Południe weszłaby do pierwszej ligi firm sektora budowlanego w Polsce. Natomiast PeBeKa, która niedawno utworzyła konsorcjum z
niemiecką grupą Hochtief  w „materii’ stadionów może pochwalić się zdobyciem kontraktu o wartości ponad 100 mln zł na budowę stadionu dla Zagłębia Lubin. W planach Energopolu-Południe jest również uczestnictwo w budowie dróg i autostrad, a wszystko z pomocą chińskim partnerów, dzięki którym realizację powstałaby szybciej i taniej.
Zwróćmy jednak uwagę, że Chiny znane są nie tylko z tanich i szybkich pracowników, ale i z wysokiej liczby katastrof budowlanych.

Źródło (tekst): www.tvn24.pl

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.