Muzeum Historii Polski gotowe

04.10.2023

Muzeum Historii Polski w Warszawie to największe w Polsce i jedno z najnowocześniejszych w Europie muzeów. Zostało wykonane tak, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa zarówno zwiedzającym, jak i przechowywanym tu zbiorom.

 

Muzeum Historii Polski

 

 

 

Muzeum Historii Polski (MHP) znajduje się na terenie Cytadeli Warszawskiej, w samym sercu stolicy. Na 6 kondygnacjach jest ponad 44 000 m² powierzchni. Na 8700 m przestrzeni wystawowej pomieści się kilka tysięcy eksponatów ukazujących ponad 1000-letnią historię Polski. Budynek ma szerokość 100 m i długość 200 m. Poza multimedialną wystawą stałą (7300 m²) oraz czasową (1400 m²), do dyspozycji gości będzie audytorium na ok. 600 osób oraz sala kinowa z ok. 150 miejscami. Dwukondygnacyjny garaż pomieści jednocześnie blisko 700 samochodów. Zagospodarowano także ponad 30 ha przestrzeni zielonej, która została przygotowana tak, aby spełniać funkcje rekreacyjne i wypoczynkowe, z których mogą korzystać także mieszkańcy stolicy. Budynek posiada także taras na dachu. Roztacza się z niego rozległy widok na Warszawę w każdym kierunku. Muzeum Historii Polski rocznie ma odwiedzać ok. 500 000 zwiedzających.

 

 

Muzeum Historii Polski

 

W pracach na budowie, trwających 63 miesiące, zaangażowanych było średnio każdego dnia 0,8 tys. ludzi i jednostek sprzętowych. Budowa od samego początku była niezwykle wymagająca.

– Z uwagi na to, że Cytadela Warszawska od zawsze była terenem wojskowym, na którym składowano broń, musieliśmy zapewnić odpowiedni nadzór saperski oraz archeologiczny. Niektóre znalezione podczas prac przedmioty zasiliły zbiory Muzeum, zaś niewypały zostały rozbrojone – mówi Artur Popko, prezes firmy Budimex – generalnego wykonawcy Muzeum Historii Polski.

 

 

Muzeum Historii Polski

 

Generalny wykonawca zadbał także o wizualne walory muzeum. Do wykończenia przestronnych wnętrz budynku użyto 12 000 m² okładzin fornirowanych i drewnianych oraz kamienia. Fasada z kolei pokryta jest szkłem i ponad 10 000 m² marmuru portugalskiego. Jest to jedyny jak dotąd budynek w Polsce mający elewację wentylowaną w postaci kamienia z marmuru.

 

Muzeum Historii Polski

 

Z uwagi na to, że miejsce to jest niezwykle ważne dla polskiego dziedzictwa narodowego, składowane eksponaty muszą być odpowiednio zabezpieczone.

– To dlatego konstrukcja budynku jest odporna na nawet najbardziej ekstremalne zagrożenia. Nad bezpieczeństwem zwiedzających oraz kilku tysięcy zabytków i obiektów muzealnych czuwa – obok systemu BMS – system monitoringu konstrukcji, który jest wyposażony w inteligentny moduł odpowiedzialny za przewidywanie wystąpienia możliwych awarii oraz ich automatycznego zgłaszania służbom technicznym – tłumaczy Daniel Tymiński, dyrektor kontraktu Budimex.

Przed pożarem Muzeum Historii Polski będzie chronić nowoczesna instalacja przetwarzająca wodę w mgłę wodną. Zastosowanie takiego rozwiązania znacznie ogranicza rozprzestrzenianie się ognia oraz ułatwia akcję ratownikom i umożliwia szybka ewakuację ludzi. Budynek ma też nowoczesną instalację wentylacji mechanicznej. Zapewnia ona mikroklimat, dzięki któremu możliwe jest zachowanie wymaganych parametrów dla wystaw czy też magazynowanych dóbr historycznych. Specjalne przegrody i podziemny bunkier mają chronić eksponaty przed ewentualnymi zniszczeniami.

 

Muzeum Historii Polski

 

Muzeum Historii Polski wyposażone jest także w innowacyjne rozwiązania akustyczne wykorzystujące teorie falowe traktujące wnętrza jako zespół rezonatorów, które zapewniają najwyższą jakość dźwięku. W sali kinowo-teatralnej została zastosowana konstrukcja „pudełka w pudełku” – jej bryła jest całkowicie oddzielona od pozostałej konstrukcji budynku, co zapewnia wyjątkowe wyciszenie oraz akustykę. Zastosowano tu również innowacyjne panele dźwiękowe. Dzięki specjalnej konstrukcji w sali widowiskowej, bez nagłośnienia, będą mogły odbywać się konferencje i wykłady, seanse wideo, spektakle, a nawet koncerty.

 

default

 

Funkcjonalność Muzeum Historii Polski wykracza poza tradycyjne funkcje tego typu placówek. Na terenie MHP wybudowano bowiem nie tylko pracownie konserwatorskie, laboratoria, magazyny, przestrzenie biurowe dla pracowników, ale i restauracje, kawiarnie, salę kinową, widowiskową oraz bibliotekę, zaś teren wokół budynku został wykonany tak, żeby przywrócić to miejsce mieszkańcom stolicy.

Inwestorem jest Muzeum Historii Polski i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wartość kontraktu to ponad 0,7 mld zł.

 

Źródło: Budimex

 

Czytaj także:

Archiwum Państwowe w Bydgoszczy oddane do eksploatacji

Rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie zakończona

Teatr Muzyczny w Poznaniu będzie miał nową siedzibę

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in