Modernizacja linii kolejowej Skawina-Sucha Beskidzka

31.05.2017

Za ponad 192 mln zł netto PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wykonają roboty na trasie Kraków–Zakopane między Skawiną a Suchą Beskidzką.

PLK podpisały umowę na zaprojektowanie i wykonanie prac na odcinku linii kolejowej nr 97 Skawina–Sucha Beskidzka oraz na zaprojektowanie robót dla budowy łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej w ciągu linii nr 97 Skawina–Żywiec i nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona–Bielsko Biała. Zadanie zrealizuje spółka zależna PLK – Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie Sp. z o.o.

Dzięki inwestycji PLK łatwiejszy dostęp do kolei zapewni nowy przystanek Radziszów Centrum. Podróżni, w tym osoby o ograniczonych możliwościach mobilnych zyskają lepszą obsługę na stacjach: w Radziszowie, Leńczach, Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorona, Stroniach, Stryszowie i na przystankach: Rzozów, Wola Radziszowska, Podolany, Przytkowice.

Perony będą przebudowane i wyposażone w nowe wiaty i ławki. Poprawi się oznakowanie i oświetlenie. W Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorona kładka dla pieszych zapewni wygodniejsze i bezpieczniejsze dojście oraz łatwiejszy dostęp do pociągów.

 

Fot. © Mykola Mazuryk – Fotolia.com

 

Prace inwestycyjne na odcinku Skawina–Sucha Beskidzka umożliwią kilkuminutowe skrócenie czasu przejazdu na trasie Kraków–Zakopane. Nowe urządzenia sterowania ruchem usprawnią przejazd pociągów i zwiększą bezpieczeństwo. Wykonawca wymieni ponad 35 km torów. Przebudowanych będzie blisko 100 obiektów inżynieryjnych. Prace obejmą 6 mostów m.in. w Skawinie, Przytkowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej. Wyremontowane będą 2 wiadukty w Woli Radziszowskiej i Stryszowie. Poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym zwiększy przebudowa kilkunastu przejazdów kolejowo-drogowych.

W ramach zadania na linii nr 97 zaprojektowana zostanie również łącznica kolejowa w Kalwarii Zebrzydowskiej między liniami: Skawina–Żywiec i Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona–Bielsko Biała, która po realizacji ułatwiłaby ruch pociągów.

Zakończenie prac na linii nr 97 Skawina–Sucha Beskidzka oraz zaprojektowanie budowy łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorona planowane jest w 2020 r.

Inwestycja na odcinku Skawina–Sucha Beskidzka (linia nr 97) realizowana jest ze środków budżetowych w ramach większego projektu o nazwie „ Prace na liniach do Zakopanego nr 97, 98 ,99, na odcinku Skawina–Sucha Beskidzka–Chabówka–Zakopane” o wartości 950 mln netto zł.

Po zakończeniu inwestycji zaplanowanych w Krajowym Programie Kolejowym na Zakopiance do 2023 r. czas przejazdu w relacji Kraków–Zakopane skróci się o ok. 1 h i 20 min, tj. z 3 h 30 min do ok. 2 h i 15 minut.

Już o około pół godziny będzie krótsza podróż na koniec 2017 r. dzięki obecnie realizowanym inwestycjom za 250 mln zł, tj. budowie łącznicy w Suchej Beskidzkiej za ponad 36 mln zł netto oraz łącznicy Kraków Zabłocie–Kraków Krzemionki za 210 mln zł netto.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.