Modelowa współpraca

19.06.2008

Firma BuildDesk rozpoczęła współpracę ze Stowarzyszeniem Gmin Polska Sieć „Energy Cites” w ramach programu Model, którego głównym celem jest pomoc władzom lokalnym w efektywnym wykorzystaniu energii.

W projekcie bierze udział 41 europejskich miast pilotażowych z 10 nowych krajów członkowskich UE i Chorwacji. Gminy podejmą działania, których celem jest podnoszenie świadomości mieszkańców w zakresie oszczędzania energii. Ma temu służyć zatrudnianie miejskich specjalistów do spraw energii, tworzenie lokalnych planów energetycznych, ale przede wszystkim komunikacja z mieszkańcami. Miasta pilotażowe będą raz do roku organizować Miejskie Dni Inteligentnej Energii, aby pokazać jak, na co dzień oszczędzać energię.
W Polsce do programu przystąpiło siedem gmin – Bielawa, Dzierżoniów, Ełk, Gorlice, Ogrodzieniec, Poddębice oraz Nowa Dęba. Wszystkie prowadzą działania w zakresie poprawy sprawności energetycznej budynków i korzystają z  odnawialnych źródeł energii. Firma BuildDesk wykorzystuje międzynarodowe doświadczenia i pokazuje przykłady energooszczędnych rozwiązań, by pomóc im jeszcze efektywniej realizować cele w zakresie inteligentnego korzystania z energii i ochrony środowiska naturalnego wyznaczone przez unijne dyrektywy i polskie prawo.
– Ważne jest projektowanie konkretnych inwestycji i wprowadzanie ich w życie. Tak, jak to się robi krajach Europy Zachodniej. Świetnym przykładem może być Park Het Klooster w Gminie Nieuwegein w Holandii. Tamtejsze władze zdecydowały się budowę elektrowni na biomasę, która zapewnia odpowiedni dla rozwoju gospodarczego gminy poziom energii, minimalizując przy tym negatywny wpływ na środowisko – mówi Piotr Pawlak, Dyrektor Zarządzający BuildDesk Polska.
Holenderski oddział firmy BuildDesk we współpracy z Projectbureau De Latt, Trilance i Ecos Energy stworzył projekt kompleksu energetyczno-przemysłowego, w skład którego wchodził blok fermentacyjny do produkcji biogazu, trzy jednostki kogenerujące ciepło i elektryczność, zakład przygotowania odpadów drzewnych oraz wysokiej jakości nawozu w sezonie letnim. Budżet przeznaczony na realizację projektu wynosi 35 mln Euro, a jej okres zwrotu sześć lat. Budowa elektrowni potrwa 24 miesiące.
O wprowadzaniu w życie podobnych energooszczędnych inicjatyw, ich finansowaniu i aspektach prawnych, przedstawiciele polskich gmin, biorących udział w programie Model dyskutowali podczas seminarium pod hasłem „Poprawa efektywności wykorzystania energii – wzorcowa rola samorządu terytorialnego”.
Program Model został uznany za najbardziej obiecujący projekt tegorocznej Konferencji „EU Sustainable Energy Week” odbywającej się w Brukseli. Komisarz Unii Europejskiej Andris Piebalgs wręczył Eckartowi Würznerowi, przewodniczącemu Stowarzyszenia Energie-Cités oraz partnerom przedsięwzięcia z Rumunii, Łotwy, Litwy oraz Polski, Nagrodę Specjalną.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in