Lepszy dostęp mieszkańców Torunia do kolei

10.07.2018

PKP Polskie Linie Kolejowe SA, PKP SA i miasto Toruń podpisały porozumienie w sprawie realizacji zadania „Modernizacja linii kolejowej nr 353 na odcinku Toruń Główny – Toruń Wschodni wraz z infrastrukturą dworcową oraz budową nowych przystanków kolejowych w Toruniu – BiT City II”.

Wartość podpisanego trójstronnego porozumienia to ponad 9 mln zł netto. Projekt jest przewidziany do dofinasowania z wykorzystaniem środków unijnych.

PKP SA w ramach projektu zmodernizuje także dwa dworce – Toruń Miasto i Toruń Wschodni. Dzięki pracom pasażerowie będą mogli korzystać z nowoczesnych i komfortowych przestrzeni dworcowych. Zarówno Toruń Miasto, jak i Toruń Wschodni będą dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością. Zachowane zostaną zabytkowe walory budynków.

Modernizacja odbywa się w ramach prowadzonego przez PKP SA Programu Inwestycji Dworcowych, którym objętych zostało około 200 obiektów w całej Polsce.

PKP Polskie Linie Kolejowe SA planują większy komfort obsługi pasażerów na przystanku Toruń Miasto. Wyższy peron ułatwi pasażerom wsiadanie do pociągów. Zamontowane będą nowe ławki, system informacji pasażerskiej i funkcjonalne oświetlenie. Lepszy dostęp na peron zapewni przebicie się tunelem na drugą stronę torów do ul. Chłopickiego. Peron zostanie w pełni dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Szczegółowy zakres prac określi dokumentacja przedprojektowa.

Sprawne podróże koleją z Torunia do Kowalewa Pomorskiego i Jabłonowa Pomorskiego zapewni planowana dobudowa drugiego toru pod pl. Pokoju Toruńskiego. Zlikwiduje to „wąskie gardło” i zwiększy przepustowość linii. Umożliwi także jazdę większej liczby pociągów.

Roboty obejmą również historyczny most kolejowy im. Ernesta Malinowskiego nad Wisłą. Pozwoli to na utrzymanie właściwych parametrów obiektu i zabezpieczenie go przed niszczeniem. Charakterystyczny most kratownicowy o pięciu łukach zostanie zabezpieczony przed korozją. Wyremontowane będą elementy konstrukcji oraz wymienione zostaną tory. Na kolejowym moście pojawi się chodnik dla pieszych i ścieżka rowerowa.

Sprawne podróże będą też możliwe dzięki remontowi torów oraz sieci trakcyjnej na odcinku Toruń Miasto–Toruń Wschodni.

 

Źródło: MI

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.